Arama sonuçları

Bölünmeye tepki var

Bölünmeye tepki var

Bölünmeye tepki var. Türkiye’nin en köklü 10 üniversitesi bölünmesine tepkiler sürüyor. İstanbul, Gazi, Karadeniz Teknik, İnönü, Selçuk, Erciyes üniversitelerinin bazı bölümlerinin yeni kurulacak üniversitelere bağlanacak olmasına tepki var.

BÖLÜNMEYE TEPKİ VAR

Başta öğrenciler olmak üzere aralarında Türkiye Ormancılar Derneği ve İstanbul Tabip Odası’nın da olduğu kurumlardan da tepki mesajları yayımlanıyor. 

TÜRKİYE ORMANCILAR DERNEĞİ’NDEN TEPKİ GELDİ

İstanbul Üniversitesi’nin bölünerek bazı bölümlerin yeni kurulacak İbni Sina Üniversitesi çatısı altında toplanacak olmasına Türkiye Ormancılar Derneği’nden tepki geldi. Mühendislik fakülteleri içinde İbni Sina Üniversitesi'ne bağlanması planlanan Orman ve Orman Endüstri Mühendisliği’nin İstanbul Üniversitesi çatısı altına alınmasına tepki gösterilen açıklamada şöyle denildi:  “Bünyesindeki üyelerin önemli bir kısmı Türkiye’nin en eski ve köklü üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nin Orman ve Orman Endüstri Mühendisliği mezunu olan Türkiye Ormancılar Derneği olarak bu değişikliği reddediyoruz.”

TÜRKİYE'NİN EN KÖKLÜ FAKÜLTESİ

Reddetmelerinin nedenlerinin sıralandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi 1857 yılında kurulmuş, 1933 Üniversite Reformu ile birlikte İstanbul Üniversitesi çatısı altında eğitim-öğretim faaliyetlerini yürütmüş Türkiye ormanlarının yönetilmesi, işletilmesi ve planlamasında görev alan binlerce mühendis yetiştirmiş, ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel çalışmalar yapmış Türkiye’nin en eski ve en köklü orman fakültesidir. O nedenle biz diyoruz ki ‘taş yerinde ağırdır’ ve Türkiye’nin en eski orman fakültesinin yeri Türkiye’nin en eski üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi’dir.

AKTARILAN TEK MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

İstanbul Üniversitesi bünyesinde bulunan Mühendislik Fakültesi, yeni tasarı ile yine aynı çatı altında kalırken İbni Sina Üniversitesi altında aktarılan tek mühendis yetiştiren fakülte Orman Fakültesi olmuştur. Bu durum, yapılanma açısından da olumsuzluktur. Böyle bir yapılanmada, mühendis yetiştiren Orman Fakültesi, Mühendislik Fakültesi gibi İstanbul Üniversitesi çatısı altında kalmalıdır.

İLK AKREDİTE EDİLMİŞ MÜHENDİSLİK BÖLÜMLERİ

İstanbul Üniversitesi bünyesinde ilk akredite olan mühendislik bölümleri, Orman ve Orman Endüstri Mühendisliği bölümleridir. Köklü bir geçmişe sahip olan ve iki yüzyıla yaklaşan birikimi ile İstanbul Üniversitesi’nin bilim ve eğitim düzeyini yukarı çeken ve araştırma üniversitesi olmasına katkı sağlayan önemli bir fakülte olmuştur. O nedenle Orman Fakültesi’nin yeni bir üniversitenin çatısı altına aktarılması bu birimin yok sayılması anlamına gelecektir.

Bu değişiklik, tüm meslektaşlarımızı, akademisyen ve öğrencilerimizi üzmüştür. Bu nedenlerden dolayı; Türkiye Ormancılar Derneği olarak tüm meslektaşlarımız adına diyoruz ki İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, İstanbul Üniversitesi’nin bir fakültesi olarak kalmalıdır.”

İSTANBUL TABİP ODASI: İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ İSMİYLE CİSMİYLE YERİNDE KALACAKTIR

İstanbul Tabip Odası, Meclis'e sunulan tasarıya ilişkin acil duyuru yayımladı. Duyuruda İstanbul Tıp Fakültesi'nin köklerinden koparılmak ve yok edilmek istediği belirtilirken “İstanbul Tıp Fakültesi ismiyle ve cismiyle yerinde kalacaktır" denildi.

Açıklamada Türkiye'nin ilk tıp fakültesi ve İstanbul Üniversitesi'nin de ilk fakültesi olan tıp fakültesinin köklerinden koparılmasının ve yok edilmesinin uzun süredir gündemde olduğu vurgulanarak kanun tasarısı kınandı.

BÖLÜNMEYE KARŞI EYLEM YAPACAKLAR

Duyuru ile fakülteden mezun olan ve olacak hekimlerin, tasarının geri çekilmesi ve reddedilmesi için başta TBMM olmak üzere her türlü yasal ve hukuksal girişimde ve eylemde bulunacağı ilan edildi ve tüm hekimlere katkı ve destek çağrısı yapıldı.

 

 

HANGİ ÜNİVERSİTELER BÖLÜNÜYOR?

Bölünecek 10 üniversite ve bu bölünmeden sonra kurulacak yeni üniversiteler şöyle:

Gazi Üniversitesi’nden Hacı Bayram Veli Üniversitesi kurulucak

İstanbul Üniversitesi’nden İbn-i Sina Üniversitesi

İnönü Üniversitesi’nden Turgut Özal Üniversitesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Trabzon Üniversitesi

Selçuk Üniversitesi'nden Konya Üniversitesi

Dumlupınar Üniversitesi’nden Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Sakarya Üniversitesi’nden Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Erciyes Üniversitesi'nden Kayseri Üniversitesi

Mersin Üniversitesi'nden Tarsus Üniversitesi

Sütçü İmam Üniversitesi’nden İstiklal Üniversitesi çıkacak.

 

YENİ KURULACAK ÜNİVERSİTELER NEDİR?

 

Bölünün üniversitelerden 10 tane daha yeni üniversite çıkacak. Bu arada 2’si vakıf üniversitesi olmak üzere 5 tane de yeni üniversite kurulacak.

Bu üniversiteler şöyle:

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ: İstanbul Tuna Üniversitesi ve İzmir Tınaz Tepe Üniversitesi

DEVLET ÜNİVERSİTELERİ: Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Samsun Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji.

 

21-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş