Arama sonuçları

Bu 3 ilin gençleri başka kentlerde üniversite okumak istemedi

Bu 3 ilin gençleri başka kentlerde üniversite okumak istemedi

Bu 3 ilin gençleri başka kentlerde üniversite okumak istemedi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) başvuran ve üniversite yerleşenlerin 'geçiş hareketliliği' raporunu yayımladı.

"2018 YKS Yükseköğretime Geçişte İl - Bölge Başarıları ve Nüfus Hareketliliği Raporu,  il ve bölgeler bazında yükseköğretime geçiş hareketliliğini inceledi.

 

Raporda, 2018-YKS'ye başvuran 2 milyon 381 bin 412 ve bunlarından üniversiteye yerleşen 857 bin 232 adayın yükseköğretime geçiş hareketliliğinin il ve bölgelere göre dağılımı verildi.

 

BU ÜÇ İLİN GENÇLERİ BAŞKA KENTLERDE ÜNİVERSİTE OKUMAK İSTEMEDİ

İstatiksel verilerin kıyaslamalı tablo ve grafikler ile gösterildiği raporda, her il ve coğrafi bölge için şu veriler paylaşıldı: "YKS puan ve başarı sırası bilgileri", "ilk 100, 5 bin, 50 bin, 150 bin, 300 bin ve 500 bin başarı sırasına girenlerin sayısı", "üniversiteye yerleşme oranları", "adayların yerleştikleri il ve bölgeler", "adayların hangi puan türü ile yerleştikleri", "adayların üniversiteye kaçıncı tercihlerinden yerleştikleri", "adayların ne tür üniversitelere yerleştikleri (devlet/vakıf/KKTC/yurt dışı)", "hangi burs veya indirim oranı ile yerleştikleri."

HANGİ İLLERDEN GELDİLER?

Ayrıca üniversitelere yerleşenlerin hangi illerden geldiklerine ilişkin verilere de yer verildi. Üniversitelere yerleştirmelere dair birçok sorunun yanıtı raporda yer aldı. 

YAŞADIKLARI İLLERDE KALMAK İSTEDİLER

Buna göre, adayların ikamet ettikleri ildeki üniversiteye yerleşme oranlarına bakıldığında, İstanbul yüzde 64 ile ilk sırada yer aldı. İstanbul'u, yüzde 63 ile Erzurum, yüzde 56 ile Sivas izledi.

EN ÇOK YER DEĞİŞTİRENLER

Adayların ikametlerinden farklı ildeki üniversiteye yerleşme oranlarında ise ilk sırayı yüzde 86 ile Osmaniye aldı. Bu ili yüzde 85 ile Ordu, yüzde 84 ile Şırnak izledi.

HANGİ PUANDA HANGİ İL ŞAMPİYON

İlk 100'e girip üniversiteye yerleşen aday sıralamasında İstanbul sözel puan türünde 23, eşit ağırlık puan türünde 27 kişi ile ilk sırada yer aldı. Ankara, sayısal puan türünde ise ilk 100'e giren 21 adayla ilk sıraya yerleşti. 

Rapora göre, Ankara'nın en çok öğrenci gönderdiği il Kırıkkale olurken üniversite eğitimi için Ankara'ya sırasıyla en çok İstanbul, İzmir ve Antalya illerinden öğrenci geldi.

Türkiye genelinde, adayların yüzde 35'i ilk üç tercihinden birine yerleşti.  

17-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş