Arama sonuçları

Bu kez de hantavirüsü çıktı. Hantavirüs nedir?

Bu kez de hantavirüsü çıktı. Hantavirüs nedir?

Bu kez de hantavirüsü çıktı. Hantavirüs nedir? Daha koronavirüs kabusu son bulmadan bu kez de başka bir virüs toplumda endişeye neden oldu. Çin’de hantavirüs nedeniyle bir kişinin yaşamını yitirmesi yeni bir salgın mı geliyor sorusuna neden oluyor.

Çin'in resmi yayın kuruluşu Global Times'ın haberinde, ülkenin batısındaki Yunnan eyaletinde hantavirüs tespit edilen bir kişinin iş için Şantung eyaletine seyahat ederken otobüste hayatını kaybettiği bildirildi.

Haberde otobüste bulunan 31 kişiye de test yapıldığı belirtildi.

BU KEZ DE HANTAVİRÜSÜ ÇIKTI. HANTAVİRÜS NEDİR?

Global Times'ın haberinin ardından sosyal medyada yeni bir salgının ortaya çıkabileceği yorumları yapıldı, Twitter'da "hantavirüs" etiketi dünya çapında trend oldu.

Farelere veya fare idrarı, tükürüğü veya dışkısına temasla insanlara bulaşan hantavirüsler, "Hantavirüs Akciğer Sendromu" (HPS) adı verilen hastalığa yol açıyor. İnsandan insana bulaşmayan hantavirüs salgın tehlikesi yaratmıyor.

HANTAVİRÜS NEDİR?

CNN haberine göre ilk izole edildiği yer alan Güney Kore’deki Hantaan nehrinden alıyor. Kırım-Kongo kanamalı ateşi virüsünde olduğu gibi hantavirüs de kanamalı ateş ile seyrediyor. Fareler ve bazı kemirgenlerin taşıyıcı oldukları bilinen hantavirüs kemirgenlerin dışkısı, idrarı yoluyla enfekte ortamı yaratarak hastalara bulaşıyor.İnsana bulaş yolu kemirgenlerin dışkı ya da idrar çıkartılarının solunması yoluyla gerçekleşiyor.

 

 

24-03-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş