Arama sonuçları

Bu liselere girme şansı henüz bitmedi

Bu liselere girme şansı henüz bitmedi

Bu liselere girme şansı henüz bitmedi. Aralarında İstanbul Erkek, Kabataş Erkek, Atatürk Fen gibi Türkiye’nin köklü liselerinin de olduğu Anadolu ve fen liselerine girme şansı henüz son bulmadı. Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında iki kez yapılan nakil uygulamasının ardından da bu liselerde özel okullara geçen öğrenciler yüzünden bugün de boş kontenjan var.

Bu yıl LGS puanıyla öğrenci alan Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerine bir merkezi yerleştirme iki kez de nakil uygulamasıyla öğrenci yerleştirildi. Geçen yıl 4 kez yapılan nakil uygulaması bu yıl 2’ye indi. LGS yerleştirmeleri kapsamındaki nakil uygulamasının son buldu.

BU LİSELERE GİRME ŞANSI HENÜZ BİTMEDİ

Ancak bu liselerde özel okula geçenler ya da özellikle başka kentlerden İstanbul’daki yatılı liselere gelip, ardından da vazgeçip kendi şehirlerindeki okullara dönen öğrenciler yüzünden boş kontenjanlar bulunuyor. Örneğin İstanbul Erkek ile Kabataş Erkek liselerinin hazırlık sınıflarında birer boş kontenjan var.

Yine hazırlık sınıfı alan Anadolu liselerinden ki bunların sayısı Türkiye’de yalnızca 12 tane

Kadıköy Anadolu Lisesi’nde 2, Haydarpaşa Lisesi’nde 1, Hüseyin Avni Sözen Anadolu liselerinde 3 boş kontenjan bulunuyor.

ARTIK TABAN PUAN GEÇERLİ

Ancak bu okullardaki boş kontenjanlara nakil ve geçişlerde artık taban puan geçerli. LGS kapsamındaki nakil uygulamalarında taban puan geçerli değildi. Okula başvuran öğrenciler en yüksek puanlarına göre sıralanarak, liselere yerleştiriliyordu. Ama LGS ikinci nakil uygulamasından sonra liselerin de taban puanları da oluştu.

Bundan sonra nakillerde taban puan yani bu liseye en düşük puanla giden öğrencinin puanı taban puan olarak kabul edildi. Bu okulların boş kontenjanlarına başvurmak için de bu puana eşit ya da yüksek puana sahip olmanız gerek. Bu puandan düşük olanların bu liselere başvurma hakları bulunmuyor. Zaten Danıştay’ın da okulun taban puanından düşük öğrenci alınamayacağına ilişkin kararı bulunuyor.

VELİLER BİR NAKİL DAHA İSTİYOR

LGS velileri ise liselerdeki boş kontenjanlar için “taban puan şartı” olmadan 3’ncü nakil uygulaması istiyor. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) liselerin boş kontenjanlarına artık Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin nakil ve geçiş şartlarına göre öğrenci alınacağını belirtiyor. Yani taban puan geçerli.

EKİM SONUNA KADAR HER HAFTA

MEB, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre nakil ve geçiş başvurusu, dönem bitiminin öncesindeki üç hafta ile e-Okul sisteminde dönem ve sınıf atlatma süresi hariç olmak üzere,  yılsonu sınıf atlatma işlemleri tamamlandıktan sonraki ilk iş gününden ekim ayının sonuna kadar ve ikinci dönemin başlangıcından şubat ayının sonuna kadar haftalık, diğer zamanlarda ise aylık yapılır.

Nakil ve geçişler, haftalık yapıldığında her haftanın, aylık yapıldığında ise her ayın; ilk iş gününden başlayarak son iş gününden önce veli tarafından çalışma saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile veya e-Devlet üzerinden yapılır.

Özel öğretim kurumlarına geçişlerde bu kısıtlama uygulanmaz. Başvuru, öğrencinin nakil şartlarını taşıması hâlinde naklen gidilmek istenilen okul müdürlüğüne e-Okul sistemi üzerinden iletilir. Onay veya ret işlemi nakil istenilen okul müdürlüğünce e-Okul sistemi üzerinden başvuruların bitimini takip eden ilk iş günü çalışma saatleri içerisinde gerçekleştirilir. Ancak, dönem bitiminden üç hafta önce yapılan başvuruların onay veya ret işlemleri, başvuruların bitimini takip eden ilk iş günü çalışma saatleri içinde gerçekleştirilir.”

HANGİ LİSELERDE BOŞ KONTENJAN VAR?

Hemen her ilde sınavla öğrenci alan Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinde boş kontenjan bulunuyor. İşte bunlardan bazıları:

İstanbul Erkek Lisesi: 1

Beyoğlu Anadolu: Hazırlık: 2

İstanbul Atatürk Anadolu: 6

Kabataş Erkek Lisesi: 1 (İng)

Anavutköy Korkmaz Yiğit: 5

Atatürk Anadolu: 3.

Beşiktaş Anadolu: 5

Beşiktaş Sakıp Sabancı: 5

Atatürk Anadolu:  6

Cağaloğlu Anadolu: 2

Çemberlitaş Anadolu: 7

Pertevniyal Lisesi: 1

Şehremini Anadolu Lisesi: 1

Vefa Lisesi: 2

Göztepe İhsan Kurşunluoğlu: 13

Hayrullah Kefelioğlu Anadolu Lisesi: 10

İstanbul Anadolu Lisesi: 15

İstanbul Kadıköy Anadolu: 6

Kadıköy Anadolu Lisesi: 2

Çamlıca Kız Anadolu: 5

Haydarpaşa Lisesi: 1

Hüseyin Avni Sözen: 3

Üsküdar Lisesi: 6

Kandilli Kız Anadolu: 1

Nişantaşı Nuri Akın: 7

Burak Bora Anadolu Lisesi: 9

Atatürk Fen Lisesi: 7

Çapa Fen Lisesi: 4

Ankara Atatürk Lisesi: 14

İzmir Karşıyaka Cihat Kora Anadolu: 6

 

 

15-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş