Arama sonuçları

Bu meslek yılda en az 300 bin dolar kazandırıyor

Bu meslek yılda en az 300 bin dolar kazandırıyor

Bu meslek yılda en az 300 bin dolar kazandırıyor. Çinli teknoloji şirketi Tencent tarafından hazırlanan rapora göre dünyada sayıları yalnızca 300 bin olan yapay zeka araştırmacı ve uygulayıcısının yıllık maaşları da en az 300 bin dolar.

Bu bilgileri Aydın Üniversitesi’nde mühendis, bilgisayar programcısı ve iletişim uzmanı adayları ile bir araya gelen Zyxel yöneticileri, yeni nesil iş kolları hakkında bilgi verdi.

Üniversite ile stratejik işbirliğine giden ve kariyer koçluğu programı kapsamında öğrencilere destek olan Zyxel Channel Head Tuğba Şişik, önümüzdeki yıllarda sektörde yeni nesil ağ mühendislerine, yapay zeka pazarlamacılığı ve teknoloji iletişimcilerine olan ilginin artacağını söyledi.

BU MESLEK YILDA EN AZ 300 BİN DOLAR KAZANDIRIYOR

Şişik, dünya genelinde ağ teknolojileri ve teknoloji iletişim uzmanlığı alanında yetişmiş işgücü açığını olduğunu anlattı. Türkiye’de özelikle yazılım mühendisliği alanında çalışan kadın sayısının azlığına dikkat çeken Şişik, kız öğrencilere bu alanda kariyer yapmayı önerdi.

 Çinli teknoloji şirketi Tencent tarafından hazırlanan raporun da  önümüzdeki yıllarda yapay zeka alanındaki iş gücü ihtiyacındaki artışın altını çizdiğini söyleyen Şişik, raporla ve geleceğin meslekleriyle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Dünya genelinde sadece 300 bin yapay zeka araştırmacı ve uygulayıcısı var. Ancak sektör milyonlarca uzmana ihtiyaç duyuyor. Dünyanın dört bir yanındaki teknoloji devleri, yapay zeka mühendisi pozisyonu için yüksek maaş taleplerinden şikayet ediyor. New York Times gazetesinin haberine göre, yapay zeka alanında sadece birkaç yıllık tecrübesi bulunan kişilerin yıllık maaş beklentisi minimum 300 bin dolardan başlıyor. Tecrübeli uzmanlarının maaşları ise yıllık, milyon dolarlar ile ölçülüyor.

GELECEĞİN MESLEKLERİ TEKNOLOJİDE SAKLI

Geleceğin meslekleri teknolojide saklı. Büyük veri, bulut bilişimi, nesnelerin interneti, 3 boyutlu baskı, sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik, giyilebilir teknoloji, hologram teknoloji, insansız araçlar, kısa kod uygulamaları alanında gelişmeler iş dünyasını ve hayatımızı çok farklı bir noktaya taşıyacak.

Gelişen yeni teknolojilerle beraber pazarlama ve pr dünyasının dinamikleri kökten değişiyor. Yeni iş kolları yeni fırsatları beraberinde getiriyor. Sizler bu okuldan mezun olana kadar bugün hiç adını bile duymadığınız iletişim alanında yeni iş unvanları ortaya çıkabilir. Buna ne kadar hazırsınız? Video ile ilgili işler, beş duyu reklam tasarımcılığı, sosyal medya, dijital pazarlama, dijital reklamcılık, internet pazarlama uzmanları, yapay zeka pazarlamacılığı, dijital iletişim gibi dijital olan her şey size yeni yeni fırsatlar sunacak. Türkiye’de kaç tane yapay zeka pazarlama uzmanı var? Bunlardan biri neden siz olmayasınız? Mühendisler ve iletişim danışmanları gelecekte birlikte çalışacak. Mühendislik ve bilgisayar programcılığı alanında lisans eğitimi alan öğrenciler Yapay Zeka İş Geliştirme Uzmanlığı, Yapay Zeka Eğitmeni, Değişim Yöneticiliği, İnternet Mühendisliği, Siber Teknoloji Mühendisliği, Yeni Nesil Ağ Mühendisliği gibi iş kollarına yönelebilir. Çünkü bunlar gelecekte en çok ihtiyaç duyulacak iş kolları olacak.

YENİ NESİL TÜKETİCİ NE BEKLİYOR?

Başarılı olabilmek için bu hızlı değişime ayak uydurmamız gerekiyor. Bundan 10 sene önce pazarlama ve PR faaliyetlerimiz çok daha farklı idi ancak son yıllarda dijital kanallara ağırlık verdik. Pazarı analiz edip ona göre hızlıca aksiyon almak gerekiyor. Geleceğin iş dünyasında hız çok daha önem kazanacak. Bugün Türkiye’nin birçok etkin markası geleceğin yeni nesil tüketicileri hakkında araştırma yapıyor. Yeni neslin beklentisi, hız, kişiselleştirilmiş self servis hizmetler ve mobil iş çözümleri üzerine. Sizler de kariyerinize yön verirken bu yeni trendleri göz ardı etmeyin.

12-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş