Arama sonuçları

Bu öğretmenlik programları barajdan muaf

Bu öğretmenlik programları barajdan muaf

Bu öğretmenlik programları barajdan muaf. Bu yıl öğretmenlik programlarını tercih edecek adaylar için iki önemli değişiklik oldu. Bunlardan birisi YGS puanı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarının LYS’ye geçişi, bir diğeri de tüm öğretmenlik programları için başarı sırası barajı getirilmesi oldu.

Bu yıl öğretmenlik programlarını tercih edecek adaylar ilgili puan türünde en az 240 bin başarı sırasında olmaları gerekiyor. Barajın altında kalan adaylar öğretmenlik programlarını tercih edemeyecek.

BU ÖĞRETMENLİK PROGRAMLARI BARAJDAN MUAF 

YÖK, ilk kez 2015 yılında programlar için baraj uygulaması getirdi. İlk yıl tıp ve hukuk, geçen yıl da mimarlık ve mühendislik programlarına başarı sırası barajı geldi. Bu yıl da buna öğretmenlik programları eklendi. 

Ancak barajdan muaf olan öğretmenlik programları olduğunu biliyor musunuz? Bu programlar 240 bin başarı sırası barajınıa takılmayacak. Çünkü bu öğretmenlik programlarına özel yetenek sınavı ile öğrenci alınacak. Yani bu programlara başvurabilmek için YGS’de herhangi bir puan türünde 150 puan almanız yeterli olacak. Ancak özel yetenek sınavı düzenleyen yükseköğretim kurumlarının isterlerse 150 puan barajını daha da yükseltme hakları olduğunu unutmamalısınız.  

4 ÖĞRETMENLİK PROGRAMI BARAJDAN MUAF 

İşte barajdan muaf olan ve özel yetenek sınavıyla öğrenci alacak öğretmenlik programları: 

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

Müzik öğretmenliği 

Resim İş Öğretmenliği

ÖZEL YETENEK SINAVLARI NEDİR?

Özel yetenek sınavları yükseköğretim kurumları tarafından düzenleniyor. Bu sınavlar için yükseköğretim kurumlarına başvurmanız gerekiyor. Programlara yerleştirmeler de merkezi yani ÖSYM tarafından değil, bu kurumların kendilerini tarafından gerçekleştiriliyor. 

SENEYE BU ÖĞRETMENLİKLERE DE BARAJ GELECEK

Ancak gelecek sene bu 4 öğretmenlik programını; Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Müzik öğretmenliği ve Resim İş Öğretmenliği tercihi yapmak isteyenler baraj ile karşılaşacak. 2018-ÖSYS’den itibaren özel yetenek sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmek için adayların YGS puan türlerinin herhangi birinden en düşük 240 bininci başarı sırasına sahip olmaları gerekecek. 

 

24-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş