Arama sonuçları

Bu sınavlarda iptal sorudan puan gelmeyecek

Bu sınavlarda iptal sorudan puan gelmeyecek

Bu sınavlarda iptal sorudan puan gelmeyecek. ÖSYM puan hesaplama sistemini değiştirdi ve artık bu sınavlarda iptal sorudan adaylar puan alamayacak. Bu hesaplamada ilk kez 3 sınavda uygulanacak. Bunlardan biri dün yapılan Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (YDUS)  bugün yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Sonbahar Dönemi ile 24 Aralık'ta yapılacak Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) olacak. Bu sınavlarda iptal sorudan adaylar puan alamayacak. 

Bugün 81 il merkezi ile Bişkek'te düzenlenen ALES sonbahar dönemi sınavı saat 09.30'da başladı ve 180 dakika sürdü. Sınavda uygulanacak testin sayısal bölümünde 40'ar sorudan oluşan iki test (Sayısal-1 ve Sayısal-2 testleri), sözel bölümünde ise 40'ar sorudan oluşan iki test (Sözel-1 ve Sözel-2) yer aldı.

ALES NEDİR? ALES PUANLARI NASIL KULLANILIR?

ALES puanları yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde kullanılıyor.  Sınavdan alınan puanlar, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerli olacak.

ÖSYM PUAN HESAPLAMASINDA NELER DEĞİŞTİ?

9 Aralık 2016 tarihinde  Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6764 sayılı "Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ÖSYM'nin puan hesaplama sistemini de değiştirdi. Eğitim alanını düzenleyen  kanunun 69' uncu maddesi ile ÖSYM'nin 6114 sayılı Kanunu'nda da değişiklik yapıldı. Buna göre “Sınavlardan sonra ÖSYM veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır” hükmü getirildi. İşte bu hükme göre de kanun değişikliğinin yürürlüğe girmesinin ardından uygulanacak bu ilk 3 sınavın kılavuzu da yenilendi. ÖSYM 

başvuru kılavuzlarında "Değerlendirme işlemleri" bölümünü bu 3 sınav için günceledi.

DEĞİŞİKLİK ADAYLARI NASIL ETKİLEYECEK?

Bu değişiklik ile birlikte sadece ALES, YDUS, e-YDS gibi sınavlarda puanlama sistemi değişiyor. Aynı şekilde yaklaşık 2 milyon adayın girdiği üniversite sınavlarında da puanlama değişecek. Artık sınav sorularında iptal olursa bu soruyu tüm öğrenciler doğru yapmış kabul edilmeyecek. İptal edilen soru ya da sorular değerlendirme dışı bırakılacak, puanlama kalan sorular üzerinden tekrar yapılacak. Kaldırılan sisteme göre ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda iptal edilen soru ya da sorularda adaylar bu soruları doğru yapmış kabul ediliyordu. 

ÖSYM HATALI SORUNUN SORUMLULUĞUNU ALMAYACAK

Böylece ÖSYM hazırladığı hatalı sorular ile ilgili sorumluluk almayacak. Bunun yerine hatalı sorunun bedelini adaylar ödeyecek.  İptal soru ya da sorular değerlendirme dışı bırakılıp, geçerli soruların puan değeri yeniden belirlenecek ve merkezi sınav puanı buna göre hesaplanacak.

18-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş