Arama sonuçları

Canlı ders saatlerinde sınırlama kalktı

Canlı ders saatlerinde sınırlama kalktı

Canlı ders saatlerinde sınırlama kalktı.  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) canlı ders saatlerinde getirdiği sınırlamayı bir hafta bile geçmeden kaldırdı.  MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nce uzaktan eğitimdeki ders saatlerine ilişkin karar alındı. Geçen hafta canlı ders saatlerine sınırlama getirilmişti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Yedi sekiz saat tablete oturulmaz, yanlış buluyorum” açıklamasının ardından canlı dersler ilkokullarda günlük toplam 4 saat, ortaokullarda ise günlük 6 ders saati aşmayacak şekilde düzenlenmişti.

CANLI DERS SAATLERİNDE SINIRLAMA KALKTI

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, ilkokul ve ortaokullardaki canlı derslerin saatlerine ilişkin 29 Eylül’de yeni bir yazı hazırladı. Yazıya göre, dijital platformlarda sürdürülen canlı derslerin ilkokullar için dört, ortaokullar için ise altı saat olan sınırlaması kaldırıldı. Derslerin planlanmasında saat sınırlaması nedeniyle problemler yaşandığı belirtildi.

Müdürlüğün yazısında öte yandan, ilkokulların canlı derslerinin “mümkün olduğunca” 14.00-17.00 saatleri arasında yapılması gerektiğini bildirildi. Çok sayıda kullanıcının eş zamanlı sisteme erişebilmesi için en uygun saatlerin 14.00-17.00 saatleri arası olduğu kaydedildi.

FARKLI KAYNAKLAR DA KULLANILACAK

Yazıda, EBA’nın yetersiz kaldığı durumlarda başvurulan açık kaynaklı yazılımlara da değinildi. EBA’nın yanı sıra açık kaynaklı güvenilir platformların da eğitim faaliyetlerinde kullanılabileceğinin altını bir kez daha çizen yazıda, “Canlı ders uygulamalarının okul müdürlerince düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir” denildi.

 

30-09-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş