Arama sonuçları

Çatışma alanındaki çocuk sayısı 360 milyon

Çatışma alanındaki çocuk sayısı 360 milyon

Çatışma alanındaki çocuk sayısı 360 milyon. UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle, dünya genelinde süren çatışma alanlarında 360 milyon çocuğun yaşamını sürdürmeye çalıştığını söyledi. Duamelle, savaş ve doğal afetlerde en büyük bedeli ödeyenlerin çocuklar olduğunu vurguladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile UNICEF Türkiye iş birliğinde gerçekleştirilen 19. Ulusal Çocuk Forumu töreni, TBMM Konferans Salonu'nda yapıldı.

ÇATIŞMA ALANINDAKİ ÇOCUK SAYISI 360 MİLYON

Çocuk işçiliğinin çeşitli nedenleri bulunduğunu anlatan Duamelle, çalışan çocukların yoksulluk döngüsü içerisinde kendilerini bulduğunu ve bir türlü bu döngüden çıkamadıklarını anlattı.

EĞİTİM KISIR DÖNGÜYÜ KIRABİLİR

Eğitimin bu kısır döngünün kırılmasında önemli etkileri bulunduğunu belirten Duamelle, öte yandan çocuk işçiliğiyle mücadele için sosyal koruma sistemlerinin oluşturulması, yasal altyapı oluşturulurken, kamuoyunda farkındalık yaratılması gerektiğini dile getirdi.

Duamelle, Forum kapsamında 81 ilden Ankara gelen biri kız biri erkek toplam 162 çocuğun iki gün boyunca çocuk işçiliğinin önlenmesi için çalışma yaptıklarını anlattı. Duamelle, "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nü kutlamak ve çocuk haklarına dikkat çekmek için 'Go Blue (Maviye Bürün)' kampanyasını başlattık" dedi.

GO BLUE KAMPANYASI

Duamelle, "Go Blue" kampanyası kapsamında birçok tesisin maviye büründüğünü, birçok ünlünün de mavi renkte giyindiğini anlattı. Duamelle, çocukların korunması, bilgi ve beceri ile ihtiyaç duydukları kaynaklarla güçlendirilmesinin sadece çocuklara değil, toplumların refah düzeyine de katkı sağlayacağına dikkati çekti.

 

11 BİN ÇOCUK İŞÇİYE MÜDAHALE EDİLDİ

11 bin çocuk 'işçi'ye mühadale edildi. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çocuk işçiliğiyle mücadele konusunda bilgi verdi. Selçuk, illerde oluşturulan 130 mobil ekiple 2018 Ekim ayı sonu itibarıyla 11 bin çocuğa müdahale edildiğini söyledi.

Selçuk, son yıllarda çocuklara hizmet anlamında çok önemli mesafeler kat edildiğini söyledi. Selçuk, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'nden hareketle Bakanlık olarak tüm çocukların eşit haklara sahip olmalarını istediklerini belirtti. Selçuk, Bakanlığının çocuk işçiliğiyle mücadele alanında 1990’lı yılların başından bu yana aktif mücadele verdiğini vurguladı. Selçuk, 2017-2023 Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programı'nın yayımlandığını belirtti. Selçuk, 2018 yılının “Çocuk İşçiliği İle Mücadele Yılı” olarak kabul edildiğini de anımsattı.

 FARKINDALIĞIN OLUŞMASI İÇİN

Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bakanlığımız tarafından çocuk işçiliğinin önlenmesine dair farkındalığın oluşturulmasına yönelik çalışmalar yürütülmüştür. Çocuk işçiliğiyle mücadelede hizmetlerin hızlandırılması sonucu illerde oluşturulan 130 mobil ekibimizle 2018 Ekim ayı sonu itibarıyla müdahale edilen çocuk sayısı 11 bini aşmıştır. 2 bin 969 çocuğun ailesine Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti veya Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığı ile destek sağlanmış ve 3 bin 757 çocuğun ailesine yönelik rehberlik hizmeti verilmiştir. Söz konusu çocuklarla ilgili yapılan mesleki çalışmalar sonucunda 228 çocuk bakım kuruluşlarına alınmıştır."

70 BİN ÇOCUĞA ULAŞTIK

 

Selçuk, bakanlık olarak çocukları her türlü istismardan, şiddetten, madde bağımlılığından, terörden korumak zorunda olduklarını vurguladı. Selçuk, Bakanlığı ile UNICEF iş birliğinde düzenlenen “Sosyal Uyum Programı” kapsamında bugüne kadar yaklaşık 70 bin çocuğa ulaştıklarını anlattı.

Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyuyla paylaştığı “100 Günlük Eylem Planı” kapsamında birçok proje yürüttüklerini bildirdi. Selçuk,  çocuk dostu eserlerin desteklenmesi ve zararlı içeriklerle mücadele edilmesi başlığı ile sürdürülen 0-6 yaş grubu çocuk kitapları listesine 48 yeni kitap daha eklendiğini, çocuk dostu kitap sayısının 222'ye çıktığını kaydetti.

ÇOCUK OLARAK YAŞAMALILAR

TBMM İdare Amiri Orhan Yegin de Meclisin açılış günü olan 23 Nisan'ın 98 yıldır Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlandığını hatırlattı. Yegin, bunun dünyada çocuklara armağan edilmiş tek bayram olduğunu anımsattı.

20-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş