Arama sonuçları

Cebeci kampusunda KHK açıklaması

Cebeci kampusunda KHK açıklaması

Ankara Üniversitesinin bazı akademisyen ve öğrencileri, son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile okullarında görevli öğretim üyelerinin ihraç edilmesine tepki gösterdi.

Ankara Üniversitesi Cebeci kampusunda bir araya gelen akademisyen ve öğrenciler, Siyasal Bilgiler Fakültesine kadar alkışlarla yürüyüş düzenledi.

Burada bir konuşma yapan CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, 686 Sayılı KHK ile 330 akademisyenin ihraç edildiğini anımsattı. Usluer, Siyasal Bilgiler Fakültesi akademisyen ve öğrencilerinin ülkenin aydınlığı ve geleceği olduğunu belirterek, ihraçları eleştirdi.

Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı Erdal Eren de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinin geçmişinin onurla dolu olduğunu anımsatarak, 157 yıldır yetiştirdiği mezunlarıyla ve hocalarıyla "vatanın gözyaşlarını dindirme" çabasında olduğunu belirtti.

Eren, akademisyenlerin nedensiz ihraç edildiğini iddia ederek, mülkiye camiasının dayanışma içerisinde hocalarının yanında olacaklarını söyledi.

Son KHK'yı eleştiren bazı akademisyenler ise ihraçlarla üniversitelerin özgür düşünce ortamının engellendiğini ileri sürerek, demokratik ve bütün bileşenleri olan bir eğitim kurumu istediklerini dile getirdi.

Basın açıklamasına CHP milletvekilleri Şenal Sarıhan, Sezgin Tanrıkulu, Mustafa Balbay, Musa Çam, İlhan Cihaner ile daha önceki KHK'lar ile ihraç edilen bazı akademisyenler de destek verdi. 

08-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş