Arama sonuçları

CERN Liseler İçin Demet Hattı Yarışması

CERN Liseler İçin Demet Hattı Yarışması

CERN Liseler İçin Demet Hattı Yarışması. İstanbul Bilgi Üniversitesi düzenlediği “CERN: Avrupa Parçacık Fiziği Laboratuvarı” konulu etkinlikte lise öğrencilerine CERN Liseler İçin Demet Hattı Yarışması hakkında bilgi verdi. Etkinlik santralistanbul Kampusu'nda Enerji Müzesi’nde yapıldı.

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi, Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü, CERN'de yapılan ATLAS ve CAST deneylerinin ulusal koordinatörü Prof. Dr. Serkant Ali Çetin öğrencilere “CERN Liseler İçin Demet Hattı Yarışması” hakkında bilgi verdi.

CERN LİSELER İÇİN DEMET HATTI YARIŞMASI

Çetin ilki 2014 yılında CERN’ün 60. yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilmiş olan “CERN Liseler İçin Demet Hattı Yarışması”nın bilime meraklı gençlere yönelik olduğunu söyledi. Çetin, 16 yaş ve üzeri lise öğrencilerinin 5-9 kişilik takımlar oluşturarak bir deney tasarlayacaklarını belirtti.

YARIŞMAYI KAZANAN EKİP CERN DENEYİ YAPACAK

Çetin yarışma ile ilgili şu bilgileri verdi:

"CERN her yıl düşük enerjili bir demet hattını belli bir süre için bu etkinliğe tahsis etmekte. Bu demet hattı üzerindeki deney istasyonunda öğrencilerin tasarladıkları deneylerde kullanabilecekleri çeşitli mıknatıs ve algıçlar mevcut. Ayrıca uzman bir ekip öğrencilerin düzeneklerinin kurulmasını sağlayarak her adımda onları bilgilendirmekte. Öğrenciler algıçların kurulumundan veri alımı ve analizine kadar tüm süreçlerin içinde yer alıyor. Bu yarışmaya katılmak için heyecan duyarak hazırlanmak bile başlı başına bir kazançtır. Basit bir fikrin sunulan düzenekte uygulanabilir olduğunu ortaya koymak ve bunu yaratıcı bir şekilde sunmak yeterli. Yarışmayı kazanan ekibin, önerdikleri deney CERN’de bilim insanlarıyla birlikte hayata geçirebilecek. Yarışmanın son başvuru tarihi 31 Mart 2018."

CERN ETKİNLİĞİNE KİMLER KATILDI?

Etkinliğe Beyoğlu Anadolu Lisesi, Saint Michel Fransız Lisesi, FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi, TED Karadeniz Ereğli Koleji, Kocaeli Fen Lisesi, Küçükçekmece Gazi Anadolu Lisesi’nin bulunduğu birçok okuldan lise öğrencileri katıldı.

 

 

 

 

05-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş