Arama sonuçları

CERN’ün ‘Bilimi Hızlandırıyoruz’ sergisi İstanbul’da

CERN’ün ‘Bilimi Hızlandırıyoruz’ sergisi İstanbul’da

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ortaklığı ile “CERN Bilimi Hızlandırıyoruz” sergisini  İstanbul’a getirdi. santralistanbul kampusunda düzenlenen törenle açılan sergi, başlangıcından bugüne evrenin 13,7 milyar yıllık öyküsünü etkileyici bir sunumla bilim severlerle buluşturuyor.

ATLAS Deneyi’nin ulusal proje yürütücüsü olan İstanbul Bilgi Üniversitesi, düzenlenen törenle “CERN Bilimi Hızlandırıyoruz” sergisini ziyarete açtı. Törene, Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Çağrı Bağcıoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Benan Orbay, CERN Küresel Anlaşmalar ve Sergi Başkanı Dr. Rolf Landua, BİLGİ Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve CERN - ATLAS Deneyi Ulusal Koordinatörü Prof. Dr. Serkant Ali Çetin’in yanı sıra akademisyenler, öğrenciler ve bilim dünyasından değerli isimler katıldı. CERN’ün Asosiye Ülkelerle İlişkiler Direktörü Prof. Dr. Emmanuel Tsesmelis ise törene Atlas Deneyi Laboratuvarı’ndan canlı video bağlantısıyla katıldı.

‘EVRENİN KENDİSİ KADAR BÜYÜLEYİCİ BİR DENEYİM’
Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serkant Ali Çetin, törenin açılış konuşmasında parçacık fiziği çalışmalarının hangi sorulara cevap aradığına, CERN'de bu soruların cevaplarının ne tür deneylerle araştırıldığına ve bunların sonuçlarının bilim, teknoloji ve endüstriye nasıl yansıdığına ilişkin bilgi verdi.  Çetin, sergi ile ilgili “Son derece yalın bir dille CERN’de yapılan araştırmaların ziyaretçilere aktarıldığı bu sergiyle, herkesin merkez ve parçacık fiziğiyle ilgili sorularına cevap bulacağına inanıyorum. Özellikle gençlerin zihinlerinde yeni soruların ve merak konularının oluşmasına da vesile olmasını umut ediyorum. Sorgulayan ve merak eden bir nesil en büyük güvencemiz” dedi.

CERN’ün Küresel Anlaşmalar ve Sergi Başkanı Dr. Rolf Landua, CERN’deki topluma yönelik eğitim faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Landua “Bizler CERN’de çok temel bilimsel soruların cevaplarını araştırıyoruz ve bunu yaparken toplumdaki her kesime yaptığımız çalışmaları aktarıyoruz. CERN’ün katkısıyla günümüz teknolojilerinin nasıl geliştiğini ve neleri mümkün kıldığını toplumla paylaşmak, en çok önemsediğimiz görevlerimizden biri” şeklinde konuştu.

Bilgi Mütevelli Heyet Başkanı Çağrı Bağcıoğlu ise konuşmasında, “Bir üniversite, akademik ve bilimsel çalışmalardaki yetkinliği kadar, topluma hizmet alanındaki başarılarıyla iyi bir eğitim kurumu haline gelebilir. Bu unsurların hepsini barındırmak ve bunu sürekli kılmak BİLGİ’nin öncelikli vizyon ve misyonları arasındadır” dedi. CERN'le verimli bir işbirliğine girildiğini belirten Bağcıoğlu “Yeni çalışmalarla işbirliğini sürekli hale getirmeyi hedeflemekteyiz” şeklinde konuştu.

Sergi Büyük Patlama Sahnesi adlı ilk bölümünde ziyaretçilerini, evrenin tarihini anlatan Büyük Patlama anına geri götürecek. Evrenin maddenin temel yapısını anlatan Parçacık Kuşağı bölümünde, ziyaretçiler farkına bile varmadan insan ölçeğinden atom, çekirdek ve parçacıkların mikroskobik dünyasına bir animasyon yardımıyla taşınacaklar.

2009 yılından beri dünyanın 12 farklı ülkesinde, 14 farklı şehrinde 500 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayan “CERN Bilimi Hızlandırıyoruz” sergisine, 12 yaş ve üzeri ziyaretçiler ücretsiz olarak katılabilecek. Sergi, 23 Temmuz’a kadar santralistanbul kampusu Çağdaş Sanatlar Müzesi Binası’nda 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Sergi ile ilgili ayrıntılı bilgiye https://cernexhibition2017.bilgi.edu.tr/ web sitesi üzerinden ulaşılabilir.

24-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş