Arama sonuçları

Cevabı bilmiyor musunuz, ‘atın’ ya tutarsa

Cevabı bilmiyor musunuz, ‘atın’ ya tutarsa

Cevabı bilmiyor musunuz, ‘atın’ ya tutarsa, puan kazanırsınız. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarının en önemli ama çok tartışılan özelliği yanlış cevapların doğruları etkilememesi. Bir soruya yanlış cevap verseniz bile bu sizin doğru cevaplarınızı etkilemez. Yani diğer sıralama sınavlarında olduğu gibi 4 yanlış cevap bir doğruyu götürmez.

Bu yüzden de TEOG sınavlarına girecek öğrencilere en önemli tavsiye hiçbir soruyu boş bırakmamaları oluyor. Çünkü öğrenci bilmediği soruyu boş bırakırsa bir kazancı yok. Ama bilmediği sorunun cevabını atar ve tuttursa puan kazanır. TEOG sınavları okullardaki yazılılardan biri yerine geçiyor. Bu durumda da 100 puan üzerinden değerlendiriliyor. Eğer bir soruyu cevabını bilmediğiniz halde, sallayıp, tuttursanız 5 puan kazanmış olursunuz.

İPTAL EDİLEN SORU OLURSA

Eğer TEOG sınavlarında iptal edilen bir soru olursa bu durumda tüm öğrenciler bu soruyu doğru yapmış kabul ediliyor. Bu sistem geçen yıldan bu yana uygulanmaya başlandı. Daha önce iptal edilen sorulardan sonra kalanlar üzerinden değerlendirme yapılıyordu. Bu durumda da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) uzmanlarının hatalı hazırladığı soruların bedelini öğrenciler ödemek zorunda kalıyordu.

HER SORU İÇİN 2 DAKİKA VAR

Her dersten öğrencilere 20’şer soru yöneltilecek. Sınavların süreleri ise 40’ar dakika olacak. Bu durumda da her soruyu çözmek için 2 dakika süreniz olacak. Bu süre genel olarak yeterli. Ancak bir soruda da iki dakikadan fazla oyalanmamalısınız. Yapamadığınız soruyu işaretleyip, tüm soruları tamamladıktan sonra dönmelisiniz. Bu kez de yapamazsanız işte o zaman da size en yakın gelen şıkkı işaretleyin.

SINAV ARALARINDA ‘KRİTİK’ YAPMAYIN

TEOG’da her sınavın ardından 30 dakika ara olacak. Bu arada öğrencilerin hatası çıktıkları sınavı değerlendirmek, sorular hakkında konuşmak oluyor. Oysa ‘kritik’ yapmak moral bozabiliyor. Bu yüzden de sınavlar hakkında yorum yapmayın.

DİKKATLİ OLAN KAZANACAK

Bu sınavlar sizin bilgi ve bilgiden yola çıkarak yorumlama gücünüzü ölçüyor. Bu aynı zamanda dikkatinizin de ölçülmesi anlamına geliyor. TEOG sınavlarında, bugüne kadar, okuma ve okuduğunu anlama soruları sınavın yaklaşık yüzde 65’lik kısmını oluşturuyor. Bu yüzden de sınav sorularını dikkatli okumak avantaj sağlar.

 

22-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş