Arama sonuçları

Çevrimiçi ders platformu geldi, finaller kalkı

Çevrimiçi ders platformu geldi, finaller kalkı

Çevrimiçi ders platformu geldi, finaller kalkı. MEF Üniversitesi’nde Açık Kitlesel Çevrimiçi Ders Platformaları ders planlarına dahil oldu, finaller kalktı.

MEF Üniversitesi,  yeni kuşağın algısına en uygun aktif öğrenme yöntemi olarak bilinen Flipped Learning’i 2014 yılından bu yana tüm programlarında uygulayan dünyadaki ilk ve tek üniversite olarak kuruldu. Flipped Learning’in ardından 2017-2018 akademik yılında adaptive learning (uyarlanabilir öğrenme) uyumlu, yapay zeka destekli dijital ders platformlarını programlarına dahil etti. Tüm bu gelişmeler ile dünyada yükseköğretimin dijitalleşmesinde 2016’da İngiltere’de ve 2019’da Amerika’da iki kitap yayımladı.

Bu kez de bir başka yenilik üniversitede yaşama geçti.

MEF’te gelecek akademik yıldan itibaren, öğrencilerin lisans eğitimi süresince alacağı toplam seçmeli derslerden en az 2’si  veya yüzde 20’sinin açık kitlesel çevrimiçi ders platformlarından alınması zorunluluğu getirildi.

ÇEVRİMİÇİ DERS PLATFORMU GELDİ, FİNALLER KALKTI

Öğrenciler, Harvard ve MIT tarafından kurulan ve şimdi 120’den fazla uluslararası kurumsal partneri olan Edx ile birlikte Stanford’tan iki profesörün başlattığı ve şimdi uluslararası 191 partneri olan Coursera başta olmak üzere, gelişmekte olan diğer açık kitlesel (FutureLearn, Cognitive Class, iversity, Udacity,…)  ders platformlarından seçmeli ders alacak.

İki yıl önce başlatılan örnek uygulamaların sonucunda, gelecek akademik yıldan itibaren, “Proje ve Ürün Odaklı Eğitim” sisteminin tüm lisans programlarında yaygınlaşması kararı alındı ve bunun neticesinde final sınavları akademik takvimden kaldırıldı. Böylece öğrenciler öncü üniversitelerin akademisyenleri ile sektörden profesyonellerin anlık sektör değişimlerine uygun olarak yürüttükleri eğitimleri bu platformlardan alabilecek.

Tüm bu yenilikleri Rektör Prof. Dr. Muhammed Şahin şöyle anlattı:

“MEF’in kuruluşundan bu yana yürüttüğü öğrenci merkezli yapıyı destekleyen iki yenilik daha önümüzdeki yıl itibariyle devreye giriyor. Öğrencilerimizin öğrenmeyi öğrenmesi, kendisini keşfetmesi ve sürekli geliştirmesine daha çok olanak sağlanacak bu iki değişim için heyecan duyuyoruz. MEF Üniversitesi olarak biliyoruz ki bizim yükseköğretimde yürüttüğümüz bu değişimler, yeni kuşakla örtüştü. Flipped Learning ile yetişen ilk mezunlarımızın yüzde 72’si hemen iş buldu, yüzde 12’si yüksek lisans yapıyor, yüzde 12’si kişisel gelişim eğitimi alıyor ve sadece yüzde 4’ün iş arayışı devam ediyor. Bu zor ekonomik şartlarda aktif öğrenme ile öğrenen, kendini geliştiren öğrencilerimizi sektörleri hemen sahiplendi. Biz bu gençler için doğru yolda olduğumuzu biliyoruz. Onların daha da başarılı olması için yükseköğretimi modernleştirmeye davam edeceğiz. Bilgiyi ölçen sınav odaklı eğitim-öğretim sisteminin, öğrenmenin içselleştirilmesine yararlı olmadığı tüm dünyada bilinmektedir. Yeni neslin özellikleri de dikkate alındığında, yaparak, yaşayarak, deneyimleyerek, proje ve ürün odaklı öğrenme, öğrenmenin tam anlamıyla gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bu bağlamda, final sınavlarının öğrenmenin gerçekleşmesine artık hizmet etmediği tüm dunyada ciddi bir tartışma konusudur. Çevrimiçi ders platformalarının seçmeli derslerde zorunlu hale getirilmesi ve finallerin kaldırılarak proje ve ürün odaklı eğitimin yaygınlaşması MEF mezunlarını farklı yerlere taşıyacak. Bundan eminiz.”

10-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş