Arama sonuçları

Cezaevindeki askeri okulların öğrencilerine üniversite tercih hakkı

Cezaevindeki askeri okulların öğrencilerine üniversite tercih hakkı

Cezaevindeki askeri okulların öğrencilerine üniversite tercih hakkı. 31 Temmuz 2016 tarih ve 29787 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 669 sayılı KHK ile kapatılan askeri yükseköğretim kurumlarının öğrencilerinden cezaevinde bulunması nedeniyle daha önce tercih yapamayanların YÖK tarafından 1-3 Ağustos tarihleri arasında tercihleri alınacak. Adaylar 30 tercih yapacak. Adayların diplomaları 4 koordinatör üniversite tarafından düzenlenecek.      

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre bu öğrencilerin Türkiye'deki diğer yükseköğretim kurumlarına YÖK tarafından yerleştirme işlemleri şu şekilde yapılacak: 

TERCİHLER 1-3 AĞUSTOS’TA

Öğrenciler tercihlerini, 1 – 3 Ağustos 2017 tarihleri arasında YÖK’ün https://yoksis.yok.gov.tr/TS internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve e-devlet kapısı şifrelerini kullanarak kendileri yapacak. YÖK’e posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işlemealınacak. Tercih işlemi, 3 Ağustos saat 17:00'de sona erecek.Öğrencilerin, tercihlerinin YÖK’e ulaştığından emin olmaları için ekranda "Tercihleriniz YÖK’e bildirilmiştir" ifadesini görmeleri gerekiyor. Öğrenciler, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra tercih süreci içinde belirtilen internet adresi üzerinden tercihlerinde değişiklik yapabilecek. 

MEZUN DURUMDA OLANLAR İŞLEME ALINMAYACAK

Kapatılan askeri yükseköğretim kurumlarında mezun duruma gelmiş öğrenciler, YÖK tarafından yapılan merkezi yerleştirme işlemine alınmayacak. Bu öğrencilerin diplomaları belirlenen koordinatör üniversitesi tarafından düzenleneceğinden, mezun duruma gelmiş öğrenciler tercih yaparak yerleştirilmiş olsa bile bu durumları tespit edilenlerin yerleştirilmesi iptal edilecek.

Halen bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olan ve mezun durumda olmayan öğrenciler detercih yapabilecek. Önlisans programlarında kayıtlı öğrenciler birden fazla örgün önlisans programına, lisans programında kayıtlı öğrenciler birden fazla örgün lisans programına yani aynı düzeyde birden fazla yükseköğretim programına kayıt yaptıramıyor. 

SINAVSIZ GEÇİŞ NEDENİYLE SINAVA GİRMEYENLER

Öğrenciler askeri yükseköğretim kurumlarına askeri liselerden sınavsız olarak geçiş yapabildiklerinden ÖSYS sınavlarına girmeden askeri liselerden mezun olarak öğrencilik hakkı kazananların ortaöğretim diploma notları dikkate alınarak Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen program ve kontenjanlara yerleştirilecek.

ÖSYS İLE KAYIT PUANINA BAKILACAK

ÖSYS sonucuna göre kayıt olan öğrencilerin ise söz konusu askeri yükseköğretim kurumuna kayıt olduğu yıldaki ÖSYS alanında yerleştirme puanları ve tercih edebileceği programın puantürü dikkate alınarak Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen program ve kontenjanlarayerleştirilecek. Öğrenciler Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen devlet ve vakıf yükseköğretim kurumlarındaki programları tercih edebilecek.

30 TERCİH YAPILACAK

Öğrencilerin vakıf yükseköğretim kurumlarını tercih etmeleri ve yerleşmeleri halinde söz konusu vakıf yükseköğretim kurumu tarafından belirlenen öğrenim ücretini ödemesi gerekiyor.Öğrenciler öğretim dili Türkçe veya yabancı dil olan programlardan tercih edebilecek. Öğretim dili en az yüzde 30 veya tamamen yabancı dil olan programlara yerleşen öğrencilerin yerleştirildikleri yükseköğretim kurumunun programa devam edebilmek için aradığı yabancı dil yeterlik şartını sağlamaları gerekmektedir. Yabancı dil yeterlik şartını sağlayamayanlar, hazırlık sınıfı okuyarak başarılı olmaları halinde programa devam edebilecek. YÖK tarafından yapılan yerleştirme işlemlerinde tercih yapmayan öğrenciler haklarından vazgeçmiş sayılacak. En fazla 30 program tercih edilebilecek. Tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler Yükseköğretim Kurulu tarafından yerleştirilecek.

HANGİ ALANDAN TERCİH YAPILABİLECEK?

Aşağıdaki listede yer alan alanlardaki öğrenciler  karşılarında gösterilen alanlardan tercih yapabilecek: 

ASKERİ YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ALANLAR

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ALANLAR

HAVA HARP OKULU

 

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ

ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

 

ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ

HAVACILIK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ

HAVACILIK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ

 

UZAY MÜHENDİSLİĞİ

 

UÇAK MÜHENDİSLİĞİ

YÖNETİM BİLİMLERİ

İŞLETME


 

4 KOORDİNATÖR ÜNİVERSİTE

Kapatılan askeri yükseköğretim kurumlarından sadece 2015-2016 eğitim öğretim döneminde mezun olan öğrencilerin diplomaları aşağıda karşılarında gösterilen üniversite tarafından düzenlenecektir. 

Askeri Yükseköğretim Kurumu /- Koordinatör Üniversite

Kara Harp Okulu -  ​Gazi Üniversitesi

Hava Harp Okulu​ - İstanbul Teknik Üniversitesi

Deniz Harp Okulu - ​İstanbul Teknik Üniversitesi

GATA Tıp Fakültesi​ - Sağlık Bilimleri Üniversitesi

GATA Hemşirelik Yüksekokulu​ - Sağlık Bilimleri Üniversitesi​

GATA Astsubay Sağlık Hizmetleri MYO​ - Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Jandarma Astsubay MYO - ​Gazi Üniversitesi

Deniz Astsubay MYO - ​İstanbul Teknik Üniversitesi

Hava Astsubay MYO - ​İstanbul Teknik Üniversitesi

Kara Kuvvetleri Astsubay MYO​ - Gazi Üniversitesi

Bando Astsubay MYO - ​Hacettepe Üniversitesi

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL OLACAK?

Yerleştirme işlemlerinde; öğrencilerin, ilgili yıldaki ÖSYS Puanları / Ortaöğretim Diploma Notları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjanları göz önünde tutulacak.Öğrencinin tercih ettiği programa/programlara yerleşememesi durumunda YÖK tarafındanÖSYS puanları / Ortaöğretim diploma notları ile programların oluşan taban puanları dikkate alınarak yerleştirilecek. Yerleştirilen öğrencilerin 2018-ÖSYS’ye girmeleri durumunda ortaöğretim başarı puanlarında düşme olmayacak. Kayıt tarihleri yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra adaylara duyurulacak.

YERLEŞTİRMEYE İLİŞKİN PROGRAM VE KONTENJAN LİSTESİ  İÇİN TIKLAYINIZ.

13-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş