Arama sonuçları

CHP Millietvekilinden MEB’e: Özür dileyecek misiniz?

CHP Millietvekilinden MEB’e: Özür dileyecek misiniz?

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Milli Eğitim Bakanlığı’nın TEOG’un kaldırılması kararını meclis gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Adıgüzel, Bakan’a AKP’lilerce eleştirilen TEOG’un yine AKP tarafından getirilen bir sistem olduğunu hatırlatarak “Başarısız ilan ettiğiniz TEOG’un kendi iktidar döneminizde uygulanmaya başlayan bir sistem olduğunu unutma gafletini bir kenara bırakıp; başta öğrenciler, veliler ve eğitimciler olmak üzere, kamuoyundan özür dileyecek misiniz?” diye sordu.

Adıgüzel, “Sabahtan akşama alınan bir kararla, TEOG’u kaldıracağını açıkladı. İktidar, başta muhalefetin ve eğitimcilerin tüm eleştirilerine rağmen zamanında uygulamaya koyduğu TEOG olmak üzere, eğitimde yaşanan başarısızlıktaki payını gizlemeye çalışıyor. TEOG’u eğitim sistemini kökten değiştirecek diye öve öve bitiremeyenler, 15 yılda eğitimi iflas ettirdi” ifadelerini kullandı.

BELİRSİZLİK VE ENDİŞE HAKİM 

TEOG’un bu yıl yapılmayacağının duyurulmasına karşın; nasıl bir sistem getirileceğinin henüz netleşmediğini, milyonlarca öğrencinin liselere nasıl gideceğinin sorusunun hala yanıtsız olduğunu belirten Adıgüzel, “Özellikle yıllardır bu sınava hazırlanan, maddi manevi emek harcayan 8. sınıf öğrencilerinin ve velilerinin mağduriyetini nasıl telafi etmeyi düşünüyorsunuz? Hâlihazırda devam eden belirsizlikten kaynaklı mağdur ettiğiniz çocuklarımıza ve eğitimcilerimize dair herhangi bir sorumluluk hissediyor musunuz?” diye sordu.

Adıgüzel, soru önergesinde ayrıca şu sorulara yer verdi:
-“Adrese dayalı kayıt” sistemine geçileceği yönündeki açıklamalar doğru mudur?
-15 yıldır tek başınıza iktidarda olduğunuz halde eğitim sisteminde kalıcı bir istikrar sağlayamadığınız için istifa ederek genç kuşaklara örnek olmayı düşünüyor musunuz?
-Her sene yenilenen eğitim sistemi ve müfredatı ile çocuklarımıza teknoloji çağını yakalatabileceğinizi, uluslararası arenada rekabet edecek becerileri kazandırabileceğinizi düşünüyor musunuz?

20-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş