Arama sonuçları

CHP’li Mustafa Adıgüzel: Okullar bu koşullarda açılmamalı

CHP’li Mustafa Adıgüzel: Okullar bu koşullarda açılmamalı

CHP’li Mustafa Adıgüzel: Okullar bu koşullarda açılmamalı. CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel, okulların 31 Ağustos’ta açılmasının, “Cinayete teşebbüs” ile eşdeğer olduğunu savundu. Türkiye’de salgının henüz kontrol altına alınmadığını ve artma eğiliminde olduğunu ifade eden Adıgüzel, “Salgın süreci hükümet tarafından çok kötü yönetilmektedir. Açıklanan vaka ve ölüm sayıları gerçeklikten uzaktır. Saha verileri çok daha ciddi bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir” dedi.

Türkiye’de, “Günlük vaka sayısı” adı altına açıklanan sayıların yalnızca birkaç büyükşehrin sayısından bile az olduğunu dile getiren Adıgüzel, şunları söyledi:

TBMM'de bile her 50 vekilden biri Covid-19 olmuştur. Türkiye’de vaka sayısı bu bağlamda milyonun üzerindedir. Türkiye’deki toplam vaka sayısını hala daha 200 bin civarında ifade etmeye ne kadar devam edecekler? Vaka sayısını düşük tutmak için pozitif çıkan hastanın ayni evde oturan yakınlarına bile test yapmıyorlar. Belirli tarihlerde bir il için bakanın açıkladığı rakam ile o ildeki defnedilen cenaze sayısı üç kat farklılık göstermektedir. Sağlık bakanının her akşam aynı saatte kameralar önünde neredeyse aynı sayılarla yaptığı açıklamalar günlük hava durumu raporu sunan spiker görüntüsü oluşturmaktadır. Bu rutin görüntünün bile vatandaşın salgına karşı tavrında gevşemeye katkısı vardır.”

BİLİMSEL KARAR ALINAMADI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un bilimsel davranamadığını ifade eden Adıgüzel, “Salgının başında 15 günlük tam bir tecrit uygulamayı ekonomik gerekçeler ile yapmayan hükümet şimdi de turizm ve ekonomik kaygılar ile sorunun boyutlarını gizlemek ve süreci yaz ayları ötesine itelemek için risk almaktadır. Halbuki dediğimiz önlemler zamanında alınsaydı, yabancı turist gelmese bile en azından düşük hastalık oranları ile turizm de yerli turist ile dönebilirdi. Eğitim öğretim sezonu gelen bu günlerde de düşük ya da tamamen sıfırlanmış hasta sayıları ile rahatça eğitime başlayabilirdik” ifadelerini kullandı.

FIRSAT EŞİTLİĞİ GÖZETİLMELİ

Adıgüzel, yapılması gerekenlere ilişkin şunları sıraladı:

Sağlık öncelikli salgın öncelikli önlemler sıkı bir şekilde alınmalı, kalan sıcak mevsimde henüz sonbahar gelmeden ve hastaneler tıkanma noktasına gelmeden bu kalan sürede bu salgını neye mal olursa olsun kontrol altına almalıyız.

Sınıfların yarı kapasiteye indirilebilmesi için daha önce kapatılan köy okullarından uygun durumda olanlar hemen hazırlanmalı, gereken öğretmen atamaları da yapılmalıdır.

Sınıflarda düşük sayı sağlamak için ilave sınıf ve okul açmanın yetmediği yerlerde dönüşümlü günler ile online ve yüzyüze eğitim sistemi karma olarak planlama yapılmalı

Hem yeni açılacak köy okulları ve sınıflar için öğretmene ihtiyaç olacak, hem de riskli grupta olan öğretmenlerimizi korumak için onlara salgın süresince izinli saymak ya da pasif göreve vermek gerekeceğinden, yerlerine de yeterli öğretmen ataması yapmak gerekecektir.

Okullarda yemek ya tek kişilik el değmeden hazırlanmış yemek ve servis usulü ile verilmeli ya evden hazırlanıp gönderilmeli ya da eğitim süreleri ve periyodları öğünler evde yenebilecek şekilde gözetilerek planlanmalıdır.

Okul servislerinin de planlamaya dahil edilerek gerekirse sefer sayısı arttırılarak yolcu sayısı pandemi koşullarına uygun hale getirilmelidir.

Her ilin ve ilçenin koşullarına göre farklı uygulamalar olabilmekle birlikte, eğitimde fırsat eşitliği de gözetilmelidir.

12-08-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş