Arama sonuçları

'Çift anadal' diploma alma hakkı genişletildi

'Çift anadal' diploma alma hakkı genişletildi

'Çift anadal' diploma alma hakkı genişletildi. Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) öncesinde YÖK, öğrencilere çift anadal diploma programına ilişkin yeni değişiklik yaptı.

"Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

KİMLER ÇİFT ANADAL PROGRAMI YAPABİLİR?

YÖK değişikliğine göre aynı yükseköğretim kurumunda yürütülen önlisans diploma programları ile diğer önlisans programları arasında, lisans programları ile diğer lisans programları veya önlisans programları arasında ilgili bölümlerin ve fakülte/yüksekokul kurullarının önerisi üzerine senatonun onayı ile çift anadal programı açılabilecek.

Öğrencilerin ikinci anadal diploma programına kabulü ise o programın yürütüldüğü ilgili bölümün önerisi üzerine fakülte/yüksekokul yönetim kurulunun onayı ile yapılacak.

Öğrenci ikinci anadal diploma programına, anadal lisans diploma programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise dört yıllık programlarda beşinci yarıyılın başında, beş yıllık programlarda yedinci yarıyılın başında, altı yıllık programlarda ise dokuzuncu yarıyılın başında, anadal önlisans diploma programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilecek.

ÇİFT ANADAL DEĞİŞİKLİĞİ NEDEN YAPILDI?

Eğitimciler bu değişikliğin yerleştikleri bölümlerden memnun olmadıkları için her yıl tekrar üniversite sınavlarına giren öğrencilere alternatif sunmak için yapıldığını yorumluyor.

09-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş