Arama sonuçları

Çocuğa ne kadar önem veriyorsan, o kadar medenisin

Çocuğa ne kadar önem veriyorsan, o kadar medenisin

Çocuğa ne kadar önem veriyorsan, o kadar medenisin. Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, "Bir toplum çocuğuna ve yaşlısına ne kadar önem veriyorsa o kadar medenidir" dedi.

Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve bazı STK'lar işirliğinde bdüzenlenen "Sığınmacı, Mülteci, Göçmen Çocuklar ve KDK'ya Erişim" konulu toplantıda konuştu. 

Malkoç, KDK'nın genç bir kurum olmasına rağmen geniş bir faaliyet alanının bulunduğuna dikkati çekti.

ÇOCUĞA NE KADAR ÖNEM VERİYORSAN, O KADAR MEDENİSİN

Malkoç, kurumun sadece yasal sorumluluğu yerine getirme bilinciyle değil, vicdani ve ahlaki olarak da vatandaşların sorunlarına çözüm bulmaya yönelik gayret sarf ettiğini vurguladı. Malkoç, KDK'nın görevleri arasında, hukukun üstünlüğünün temin edilmesi, kamu hizmet kalitesinin artırılması ve hak arama kültürünün yaygınlaşması unsurlarının yer aldığını belirtti.

KADIN VE ÇOCUĞA ŞİDDETE KARŞI

KDK olarak kadına ve çocuğa karşı şiddet konusuna hassasiyet gösterdiklerini belirten Malkoç, şu ifadeleri kullandı:

"Bir toplum çocuğuna ve yaşlısına ne kadar önem veriyorsa o kadar medenidir. Bir toplum büyüklerine, yaşlısına hürmet gösteriyor, çocukları ne kadar koruyorsa, eğitiyorsa geleceği, istikbali o kadar parlaktır. Bu konuda çok sayıda toplantı yaptık. Eğitim ortamı da dahil şiddetin önlenmesine, çocuk tesliminde hak ihlallerine kadar birçok konuya hassasiyetle yaklaşarak bu alanlarda çeşitli faaliyetler gerçekleştirdik. Bu faaliyetlerin etkinliğini 2019 yılında da artırarak devam ettireceğiz."

MAĞDUR OLANLAR HEP ÇOCUK VE KADINLAR

Malkoç, son yıllarda dünyada yaşanan savaşlar ve iç karışıklıklar nedeniyle en büyük mağduriyeti kadın ve çocukların yaşadığını vurguladı.

Türkiye'nin Suriye'deki zulümden kaçarak 3,5 milyon insana kucak açtığını bunların arasında çok sayıda çocuğun bulunduğunu aktaran Malkoç, şunları söyledi:

"Biz de KDK olarak elimizden geldiği kadar bunlara ağırlık veriyoruz. Türkiye'deki Suriyeliler ile ilgili özel bir rapor hazırladık burada kadın ve çocuklara özel bir yer verdik. Sadece bugün yapılan hizmet değil bunlar yarın 5 milyon olacaklar giderken nelere dikkat edilmesi gerekiyor, bunları detaylı olarak burada işledik."

BİZE MÜRACAT EDİN ÇAĞRISI

 

Toplumda yaşanan aksaklıkların ve eksikliklerin takipçisi olan STK'lardan yapılan müracaatları dikkatle incelediklerini anlatan Malkoç, şunları kaydetti:

 

"Bizi harekete geçirecek olan sizlerin müracaatlarıdır. Sizler eksiklikleri, noksanlıkları mutlaka bize intikal ettirin. Biz de elimizden geldiği kadar bu konulara ağırlık vermeye çalışıyoruz. En son öğretmenler günü münasebetiyle bize Suriyeli çocuklardan çok şikayet gelen bir okulu ziyaret ettik ve bu son derece iyi oldu."

06-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş