Arama sonuçları

Çocuğu ders konusunda tembelleştiren ebeveyni oluyor

Çocuğu ders konusunda tembelleştiren ebeveyni oluyor

Çocuğu ders konusunda tembelleştiren ebeveyni oluyor. "Dersini yaptın mı, ödevini yaptın mı?" tartışması hemen tüm evlerde yaşanır. Ders çalışma ve ödev yapmanın sorumluluk bilincinin bir parçası olduğunu vurgulayan uzmanlar, birçok ebeveynin aşırı kollayıcı ve koruyucu davranarak çocuğu tembelleştirdiğine dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Esma Uygun, çocuk ve aile arasında hiç bitmeyen ödev ve ders çalışma krizlerine ilişkin şunları kaydetti.

ÇOCUĞU DERS KONUSUNDA TEMBELLEŞTİREN EBEVEYNİ OLUYOR

Krizin  temel nedeni,  birçok ebeveynin aşırı kollayıcı ve koruyucu tutum içinde olması. Birçok ebeveyn aşırı kollayıcı ve koruyucu davranarak, çocuğun yapabileceği şeyleri de kendisi yapmakta ve çocuğu tembelleştirmekte. Okul,  çocuğun sosyal hayatı deneyimlediği ilk ortam ve kuralların ebeveynlerden bağımsız olarak işlemeye başladığı yeni bir alandır. Okulda artık sorumluluklar devreye girmeye başlamıştır. Bu nedenle ders çalışmak sorumluluk bilincinin bir parçasıdır. Ders çalışma eylemi, çocukların aileden edindiği sorumluluk bilinci açısından ele alınmalıdır. Ebeveyn tutumları çocuğun sorumluluk bilincini geliştirmesi açısından büyük önem taşır. Çocuğun kendi disiplinini oluşturması için ebeveynlerin desteğine ihtiyacı vardır.

BASKI YAPMAK YA DA AZARLAMAK NE KADAR DOĞRU?

Baskı yapmak ya da azarlamak çocuğun dersten ve okuldan soğumasına neden olabilir. Başarmışlık hissi, çocuğa yaptığı davranış için motivasyon sağlar. Önce çaba sarf etmesi gerektiğini öğretir. Ama bunu yaparken üslubunuz “sen kendin yap, artık koca çocuksun” gibi itici bir üslup olmamalıdır.” 

YAPARAK ÖĞRENME SÜRECİNİ ENGELLEMEYİN 

Çocuğun gündelik hayatında kendi yapabileceği şeyleri yaparak öğrenme sürecini engellemeyin.  Neyi, nasıl yapacağını önce anlatın, sonra gösterin, yapamazsa yardım edin. Ödevi yapmanın veya yapmamanın sorumluluğunu çocuğun almasını sağlayın. Zaman planlamasını öğrenmesi için günlük plan oluşturup uyum sağlamasına yardımcı olun. Bunu yaparken sadece hatırlatmada bulunun.Asla baskı yapmayın, sabırlı ve anlayışlı bir üslup sergileyin.​

10-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş