Arama sonuçları

'Çocuğum Robert'e girsin' diyorsanız

'Çocuğum Robert'e girsin' diyorsanız

Aralarında yabancı özel liselerin de yer aldığı okulların kimi için Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarının etkisi eşit olacak, kimi için tüm sınavlar ve okul notları önemli. Ancak yabancı özel okullar arasında en yüksek puanla öğrenci alan Amerikan Robert Lisesi için ikinci TEOG sınavları çok daha önemli.

Geçen yıl kontenjanı 222 olan ve okul notlarını dikkate almayan Robert, Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden yapılan toplam 8 sınavın sonucunu kullanacak. Okulun yerleştirme puanının oluşmasında birinci dönem sınav sonuçları yüzde 30, ikinci dönem ise yüzde 70 etkili. Bu yüzden de hedefi Robert olan öğrencilerin bu sınavdan iyi puanlar alması gerekiyor. Okulun puan hesaplamasında Türkçe ve Matematik sınavlarının katsayıları 3, Fen ve teknoloji ile TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri sınavlarının katsayısı ise 2 olacak.

AMERİKAN LİSELERİ: Üsküdar, Tarsus, İzmir Amerikan liseleri de TEOG’un Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden yapılan toplam 8 sınavın sonucunu kullanacak. Okul notları önemli olmayacak. Birinci ve ikinci TEOG sınavlarının etkisi eşit yani yüzde 50 olacak.

FRANSIZ LİSELERİ: Saint Josep, Saint Benoit, Notre Dame De Sion, Sainte Pulcherie, Saint Michel, İzmir Saint Joseph olmak üzere tüm Fransız liseleri Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden yapılan toplam 8 sınavın sonucunu kullanacak. Birinci ve ikinci TEOG sınavlarının etkisi yüzde 50 olacak. Okul notları ise dikkate alınmayacak.

ALMAN LİSESİ: Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji ve Yabancı Dil sınav puanlarını kullanacak olan lise okul notlarını dikkate almayacak. Her dönem sınavlarının etkisi yüzde 50 olacak.

İTALYAN VE AVUSTURYA LİSELERİ: Galileo Galilei İtalyan Lisesi, İtalyan Lisesi ve Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu ise 6 dersten yapılan toplam 12 TEOG sınav sonuçlarını kullanacak. Okul notlarını da dikkate alacak. Bu okullar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) dikkate alacak.

Bu yazı Pervin Kaplan tarafından Habertürk Gazetesi’nde hazırlanan TEOG’a Doğru: Sınav Rehberi başlıklı yazı dizisinde de yayımlanmıştır

Fotoğraf: Amerikan Robert Lisesi 

26-04-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin