Arama sonuçları

Çocuğun geleceği 3 yaşında belli oluyor

Çocuğun geleceği 3 yaşında belli oluyor

Çocuğun geleceği 3 yaşında belli oluyor. 3 yaşındayken çocukların gelecekte nasıl bir hayata sahip olacakları biliniyor. Araştırmalar, 3 yaşında yapılan dil, davranış ve hareket becerisi alanlarındaki bilişsel test sonuçlarının yetişkinlikte yaşanacak hayatla ilgili bilgiler taşıdığını ortaya koydu.

ÇOCUĞUN GELECEĞİ 3 YAŞINDA BELLİ OLUYOR

ABD'deki Duke Üniversitesi’nin Yeni Zelanda'da binden fazla çocuk üzerinde yaptığı araştırmada, çocuklara üç yaşında dil, davranış ve hareket testleri uygulandı. Testlerden düşük sonuç alan çocukların, yüzde 80'den fazlasının yetişkinliklerinde suça yöneldiği, yüzde 78'inin düzenli olarak reçeteli ilaç kullandığı ve yüzde 66'sının sosyal yardımlarla hayatını sürdürdüğü saptandı.

DÜŞÜK PUAN ALANLAR NE OLUYOR?

Dil becerileril gibi alanlarda düşük zihinsel test sonuçlarının, muhtemelen erken yaşlarda daha az uyarılmaya bağlı olarak daha az gelişmiş beyinlere işaret ettiği belirtilirken, testlerde düşük sonuç alan gençlerin ileride ayrıca desteklenmezlerse suça daha eğilimli olacakları uyarısında bulunuldu.

DESTEKLENEREK BAŞARILI OLMALARI SAĞLANABİLİR

Araştırma sonuçları, erken yaş deneyimlerinin önemini teyit ederken hassas gençlerin desteklenerek hayatta daha başarılı hale getirilebileceğinin altını çizdi.Araştırmacılar, yoksulluk sınırı altında yaşayan düşük skorlu çocuklarla, orta sınıftan düşük skorlu çocukların yetişkinliklerinde benzer sorunlarla karşılaştığını tespit etti. Böylelikle, test sonuçları düşük çıkan çocuklar her ne kadar ağırlıklı olarak dezavantajlı ailelerden gelseler de sadece yoksulluğun kötü bir gelecekle bağlantılı olmadığı ortaya çıktı. Ayrıca araştırmada düşük skorlu çocuklara erken yaşlarda verilecek eğitimlerin ileride verilecek sosyal yardımlardan daha az maliyetli olacağına dikkat çekildi. Araştırma sonuçları "Nature Human Behaviour" dergisinde yayımlandı.

Bu blog AA abonesidir

13-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş