Arama sonuçları

Çocuğun içinde yetiştiği aile ortamı, toplumun geleceğini belirler

Çocuğun içinde yetiştiği aile ortamı, toplumun geleceğini belirler

Sağlıklı iletişim için: Çocuklarınızı adam yerine koyun. Ünlü psikolog ve iletişim psikolojisi uzmanı Doğan Cüceloğlu, çocukları ile sağlıklı iletişim kurmak isteyen anne babalara işte bu sözlerle sesleniyor. 

Doğan Cüceloğlu ve sosyolog Polat Doğru Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen “Aile İçi İletişim” konulu söyleşide ebeveynlerle buluştu. Çocukların birey olarak değerlendirilmesi ve kaliteli iletişim için aile üyelerinin birbirini önemsemesi gerektiğivurgulanan söyleşide uzmanların dile getirdikleri görüşler şöyle oldu.

Çocuğun içinde yetiştiği aile ortamının, bir toplumun geleceğini belirlediğine dikkat çeken Doğan Cüceloğlu sözlerini şöyle sürdürdü: 

EBEVEYN OKUL BAŞARISI GARANTİ OLSUN İSTİYOR

“Ebeveynler, çocuğun okul başarısını garanti etmek istiyor. Ancak, okul başarısı tek başına yeterli mi? Meslek başarısı var ki, insana koca bir hayatın kapılarını aralar. Evlilik ve aile başarısı da var. Erkekler, meslek başarısı uğruna evlilik ve aile başarısını kenara atabiliyor. Doğduktan 6 saat sonra anne ve babanın etkileşiminin çocuğu etkilemeye başladığını biliyor muyuz? Şimdi gözünün içine baktığımız çocuklarımız 20-30 yıl sonra mecbur olduğu için mi sizi ziyaret etmeli? Önce biz onlara hayırlı birer anne baba olmalıyız. Çocuklarımızın adam olmasını istiyoruz ancak onları adam yerine koymuyoruz. Çocuğu adam yerine koymayan toplum, sağlıklı bir eğitim sistemi kuramaz.” 

ÇITAYI YÜKSEĞE KOYMAKTAN VAZGEÇİN 

Ebeveynlerin, çocuklarının hayatı, meslek yaşamı ve geleceği ile ilgili karar verirken nelere dikkat etmeleri gerektiğini ise Polat Doğru şöyle anlattı:

“Çocuğunuz sizin istediğiniz bölümü okuyup, meslek edinebilir. Ancak işin içine girince, her gün sizin kulaklarınızı da çınlatabilir, mutsuz olabilir. Onun kendisini keşfetmesine izin verin. Bunun yolu iyi bir iletişimden geçiyor. Siz, onun seçebilecek noktada olmasına dikkat edin. Çıtayı en yükseğe koymaktan vazgeçin.” 

Sağlıklı iletişim için aile içi ilişkilerin önemine de dikkat çeken Doğru, “Çocuğunuzu önemseyeceksiniz. ‘Çok değerlisin’ mesajını davranışlarınızla ona kanıtlayın. Emek verin. Çünkü sevgi emektir. Bir insana ‘seni seviyorum’ demek yetmez. Sevdiği şeylerle de ilgileneceksiniz. Ait olma, birey olma dengesini koruyun” dedi. 

18-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş