Arama sonuçları

Çocuğunuz dünya vatandaşı olarak yetişsin

Çocuğunuz dünya vatandaşı olarak yetişsin

International Baccalaureate ya da Uluslararası Bakalorya (IB) merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Uluslararası Bakalorya Organizasyonu’nun (International Baccalaureate Organization - IBO) dünyanın birçok ülkesinde uyguladığı bir program. IB programı 3 değişik sistemden oluşuyor.  Bu sistemlerden biri lise öğrencilerinin katıldığı IB Diploma Programı (DP) iken diğer ikisi anaokulu ve ilköğretim öğrencilerini kapsayan IB İlk Yıllar Programı (Primary Years Programme-PYP) ve Orta Yıllar Programı (Middle Years Programme- MYP).

Bu iki programın da amacı düşünen, sorgulayan, eleştirel düşünceye sahip, kendine ve başkalarına saygılı, sorumluluk sahibi bireyler yetiştirmek.

ANAOKULUNDAN BAޞLIYOR

İlköğretim Birinci Kademe Programı olarak da tanımlanan İlk Yıllar Programı anaokulundan yani 3 yaşından itibaren uygulanmaya başlıyor ve 12 yaşına kadar olan süreci kapsıyor. Bu programda hedef öğrenci ve öğretmenlerin etkin bir sorgulama yaptıkları bir sınıf atmosferinin oluşturulması. Program ilk kez 1997 yılında uygulanmaya başlandı.  PYP öğrencileri yaratıcılığa, soru sormaya, araştırmaya ve işbirliği içinde çalışmaya anaokulundan itibaren yöneltmeyi amaçlar.

DİPLOMA PROGRAMINA HAZIRLIYOR

Orta Yıllar Programı (Middle Years Programme- MYP) ise 11-16 yaşları arasındaki öğrenciler için düzenleniyor. İlk kez 1996 yılında uygulamaya geçen program, öğrencileri yaratıcı, eleştirel düşünen, sorgulayan bireyler olarak yetiştirmeyi hedefliyor. İlk yıllar programında geliştirilen beceriler üzerine kurulan bir program olan MYP, öğrencileri aynı zamanda IB Diploma Programı’na da hazırlıyor.  

* International Baccalaureate Organization ( IBO) web sitesinden yararlanılmıştır

Fotoğraf: Doğa Koleji

13-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş