Arama sonuçları

Çocuğunuz için doğru bakıcıyı nasıl seçersiniz?

Çocuğunuz için doğru bakıcıyı nasıl seçersiniz?

Uzun zamandır beklediğiniz bebeğinizi kucağınıza aldınız ya da almak üzeresiniz. Ya da bebeğinizin ilk yılını birlikte geçirdiniz ve şimdi işe geri dönme zamanı geldi. Tüm anneler gibi sizin için de aynı kaygı başladı. 
En değerli varlığınızı kime emanet edeceksiniz? Çocuğunuz seçeceğiniz bakıcı ile sizden daha fazla vakit geçirecek, onun ilk emeklemesini, ilk sözcüklerini, yürümesini ilk o gözlemleyecek. 

Peki bu bakıcıyı nasıl seçeceksiniz? 

İşte bu soruyu Davranış Bilimleri Enstitüsü (DBE) Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Açelya Şahin Fırat’a sorduk. Bakın Fırat bakıcınızı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini konusunda hangi uyarılarda ve önerilerde bulundu: 

ÖNCE GÜVEN SONRA DENEYİM ÖNEMLİ
Bakıcı seçiminde en önemli nokta, bu görevi üstlenecek kişinin güvenilir olmasıdır. Eğer kendi anneniz veya eşinizin annesi veya yakın bir akrabanız size bu konuda yardımcı olamayacaksa, o zaman ilk tercih çevrenizde çok iyi tanıdığınız bir yakınınızın bebeğine daha önce bakmış birini aramak olmalı. Ancak her zaman böyle bir imkan bulmak kolay değil. 

KENDİ ÇOCUĞUNU BÜYÜTMÜŞ OLMAK YETERLİ Mİ?
Bu durumda insanın aklına genelde ilan vermek gelir. Böyle bir durumda iş tanımına uyan uymayan, deneyimli deneyimsiz birçok kişiyle görüşmek zorunda kalıp vakit kaybedebilirsiniz. Karşınıza “Benim 3 çocuğum var. Hepsini tek başıma kendim büyüttüm. Tabi ki de deneyimliyim” diyen birçok kişi çıkabilir. Oysa kendi çocuğunu büyütmek ile bir başkasının çocuğunun sorumluluğunu alarak, işverenin kuralları ve yönlendirmesiyle bebek bakmak çok farklı bir durumdur. Bu nedenle bakıcınızı seçerken ikinci kriteriniz deneyimli ve mümkünse bu konuda eğitimli olmasıdır. Çocuk gelişimi mezunu, anaokulu öğretmeni veya bebek hemşiresi olması doğru bir karar olacaktır. 

REFERANSLARINI KONTROL EDİN 
Sizden önce en az iki farklı aileyle uzun süre çalışmış olmasını tercih edin. İşten ayrılma nedenlerini öğrenin, referanslarını arayarak doğruluğunu teyit edin. Bu konuda size zaman kazandıracak ve doğru seçimler yapmanız konusunda sizi yönlendirecek bir danışmanlık şirketiyle çalışmanızda yarar var. Onlar bakıcı adayına hangi soruları sormanız gerektiği, bakıcıdan beklentilerin ne olması gerektiği gibi konularda size destek verecektir. İyi ve güvenilir danışmanlık şirketini bulabilmek için de çevrenize danışın, internetten anne ve anne adaylarının paylaşımlarda bulunduğu sitelere üye olup oradaki kişilerle konuşun. 

AMAÇ ÇOCUĞUNUZA BAKMASI EVİ TEMİZLEMESİ DEĞİL 
Bakıcı görüşmeleri yaparken karşınızdaki kişinin bir robot olmadığını aklınızda bulundurun. Hem ev temizliği, hem yemek, hem ütü yaparken, bir de bebeğinize bakmasını beklemeniz o kişiye haksızlık olacağı gibi bebeğinizin bakımının da yeterince özenli olmasını engelleyecektir. 

YABANCI BAKICI İÇİN DOĞRU ZAMAN NEDİR?
Bakıcı seçiminde bir diğer konu da yabancı bakıcılar. Eğer bir bebeğin bakımını üstlenecek ve 0-3 yaş arası onunla beraber olacak bir kişiden bahsediyorsak, bu kişi sizin dilinizi aksansız ve düzgün konuşabilmeli. Çok yüksek ücretli İngiliz, Fransız, Alman gibi dadılarla da, eğer maddi imkanlarınız el veriyorsa çalışmanız önerilebilir. Ancak bu kişilerle çocuk 3 yaşına geldikten sonra çalışmaya başlanmalı. İkinci dile başlamak için 3 yaş uygundur. 

KAMERA İLE KONTROL ETMEK GEREKİYOR MU?
Kamera sistemi aslında iyi bir fikir. Ancak etik olması açısından kamera sistemiyle çalışmak istediğinizi bakıcı adaylarınıza önceden bildirmeniz önemlidir. Bu hem sizi ve bebeğinizi koruyucu, hem de karşı tarafı caydırıcı bir özellik taşır. Gizli kameradan bebeğinize yapılan kötü muameleyi sonradan görmenin, size de bebeğinize de bir faydası yoktur. Önemli olan o kişiyi yakalamak değil, bebeğinizin zarar görmesini baştan engellemektir.

Şule YILMAZ
info@pervinkaplan.com
Fotoğraf: Bilfen Okulları
     

 

19-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş