Arama sonuçları

Çocuğunuz için doğru kreş nasıl seçilir?

Çocuğunuz için doğru kreş nasıl seçilir?

Çocuğunuz için doğru kreş nasıl seçilir? İzmir’in Çiğli İlçesi’nde 9 saat boyunca kreş servisinde “unutulan” küçük Alperen’in Türkiye’yi yasa boğan bölümü ailelerin çocukları için bir kez daha endişelenmesine neden oldu. Okulların açılmasına bir ay kadar bir süre kaldı. Birçok evde hem okula başlayacak, hem anaokulu ve kreşe gidecek çocuklar için aileler araştırma yapıyor. 

Alperen’in ihmaller zinciri sonucu ölümü ise “güvenli okul” konusunu bir kez daha gündeme getiriyor. 

ÇOCUĞUNUZ İÇİN DOĞRU KREŞ NASIL SEÇİLİR?

Peki çocuğunuz için doğru kreş nasıl seçilir? Doğru kreş seçmek için ailelerin dikkate almaları gereken noktalar neler olmalı? Doğru kreş seçimi için olmazsa olmaz kriterler nedir?

Çocuğunuzu emanet edeceğiniz kreşi nasıl belirleyeceksiniz? Çocuğunuz kreşe göndermek için uygun mu? Çocuğunuz için doğru kreş nasıl seçilir sorumuzun yanıtını Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) uzmanlarının yazılarından derledik. İşte doğru kreş seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar şöyle: 

KREŞ İÇİN PSİKOLOJİK OLGUNLUĞA SAHİP Mİ?

Çocuklar sosyal bir ortama uyum sağlayabilecek psikolojik olgunluğu 3 yaş civarında kazanabiliyor. 3 yaş öncesi dönemde tek bir kişinin sürekli ilgisine ihtiyaç duyarlar ve birçok çocuğun olduğu bir ortamda bulunmaktan rahatsızlık duyabilirler. 

Kreşe uyum sağlamak, bir takım sosyal, duygusal ve fiziksel gelişim aşamalarını tamamlamış olmayı gerektirir. Duygusal açıdan sosyal bir ortama girmeye hazır olmayan çocuklar için kreşe uyum sağlamak zor olabilir. Çocuğunuzun sosyal ortamlarda sergilediği davranışları dikkate alarak, kreş gibi bir ortama girdiğinde nasıl uyum sağlayacağı konusunda bazı ipuçları edinebilirsiniz.

DOĞRU KREŞ SEÇİMİ VE ÇOCUĞU KREŞ ORTAMINA HAZIRLAMAK

Çocuğunuzu kreşe gönderme konusunda bazı şüpheleriniz varsa öncesinde onu kreşlerin oyun gruplarına dahil etmeyi deneyebilirsiniz. Bu çocuğunuzu kreş ortamına alışabilmesi için ön bir adım olabilir. Siz de bu sayede onun sosyal bir ortamda akranlarıyla nasıl ilişki kurduğunu, kendini nasıl ifade ettiğini, ya da kurallara/sınırlara uyma becerilerini de görmüş olursunuz. 

SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİMİ ÖNEMLİ

Çocuğunuzu kreşe başlatma zamanını değerlendirirken, çocuğunuzun sosyal ve duygusal gelişimini dikkate almanızı öneririz. Takvimsel yaşı yanında çocuğunuzun gelişimsel yaşını da değerlendirmeniz gerekiyor. Her çocuğun gelişim hızı birbirinden farklıdır. Bazı çocuklar belli gelişim aşamalarını yaşıtlarına göre daha önce tamamlarlar. Bu onların anaokulu ortamına daha kolay ve rahat uyum sağlamalarına yardımcı olur. 

SEÇTİĞİNİZ KURUMU İYİ ARAŞTIRIN 

Çocuğunuzu kreşe başlatmaya karar verirseniz, çocuğunuzun gün içinde belli bir vakit geçireceği kurumu, önceden çok iyi araştırmanızı ve tanımanızı öneririz.

DOĞRU KREŞ SEÇİMİ İÇİN HANGİ SORULARI SORMALISINIZ?

Eğitim kadrosu donanımlı mı? Öğretmenler okul öncesi eğitim konusunda eğitim almış ve deneyimli mi?

Kadro aynı kurumda uzun bir süredir mi çalışıyor?

Okul müdürü, bir üniversitenin çocuk gelişimi, okul öncesi, PDR ya da psikoloji bölümünden mi mezun?

Kurumda rehberlik hizmeti veriliyor mu?

Sınıflar kalabalık mı ve çocukların kişisel gelişim özelliklerine uygun mu? Onların boyları dikkate alınarak mı düzenlenmiş? 

Bütün köşelerde malzemeler çocukların erişebileceği yani açık ve ulaşabilir raflarda mı?

Çocukların enerjilerini atabilecekleri ve temiz hava alabilecekleri bir bahçe var mı?

Eşyalar temiz mi?

Bütün güvenlik önlemleri alınmış mı?

Duman duyarı cihazı ve yangın merdiveni var mı?

Okul personeli acil durumlarda ne yapacaklarını biliyor mu?

Okulda giriş ve çıkışları kontrol eden bir görevli var mı?

Okulun kullandığı servis güvenli mi? Serviste çocuklarla kimler ilgileniyor?

18-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş