Arama sonuçları

Çocuk üniversiteleri eğitimde bir model mi?

Çocuk üniversiteleri eğitimde bir model mi?

Çocuk üniversiteleri eğitimde bir model mi? İstanbul Altınbaş Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Kurucusu Doç. Dr. Aylin İlden Koçkar çocukların bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimini hedefleyen çocuk üniversitelerinin etkili bir eğitim modeli olduğunu söyledi. Koçkar, "Yaptığımız gözlem ve değerlendirmelerle çocuk üniversitelerinin zenginleştirilmiş etkili bir eğitim modeli olduğunu görüyoruz" dedi.

 

Altınbaş Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aylin İlden Koçkar, çocukların sosyal ve bilişsel gelişimlerinde çocuk üniversiteleriyle birlikte, okul dışı zamanlarda yapılandırılmış aktivitelerle önemli bir artış sağlandığına değindi.

ÇOCUK ÜNİVERSİTELERİ EĞİTİMDE BİR MODEL Mİ?

Türkiye'de ve dünyada çocukların erken yaşta üniversite öğretim üyelerinden eğitim alma olanağı sağlayan çocuk üniversiteleri hakkında yazılan 'Türkiye ve Dünyada Çocuk Üniversitesi Uygulamaları' kitabının editörlüğünü üstlenen Koçkar, kitabın bu eğitim modeli ile ilgili bilgi veren ilk kitap olduğunu söyledi.

Çocuk üniversiteleri ile ilgili yeterli kaynak bulunmadığını ve bu alanda bir farkındalık oluşturmak istediklerini belirten Koçkar çocuk üniversitelerinin Türkiye ve dünyada yeni bir uygulama olduğunu hatırlattı. Koçtar şöyle konuştu:

ÇOCUK ÜNİVERSİTELERİ TANINMIYOR

 “Çocuk üniversiteleriyle ilgili Türkiye'de yeterli derecede farkındalık ve bilinç maalesef yok. Kitabı yazmamızın en önemli nedenleri çocuk üniversitesini kurma aşamasında akademik camiada bu uygulamanın nasıl yapılabileceği ve hocaların bu eğitimi hayata nasıl geçirebileceğini göstermeye çalışmaktır. Bu kitapla birlikte bazı örnek uygulamaları aktarmak istedik.”

ÇOCUKLAR ÜNİVERSİTE HOCALARINDAN DERS ALIYOR

Çocuk üniversitelerinin 06-18 yaş aralığında bulunan çocuklar için geçerli olduğuna değinen Koçkar şunları anlattı:

“Üniversite hocaları kendi akademik uzmanlığı içinde çocuklarla bir araya geliyor. Hocalar öncesinde bu eğitim modeli ile ilgili bir eğitim alıyor. Her hocanın kendi uzmanlık alanında atölyeler tasarlanıyor ve eğitim yapılıyor. Dolayısıyla öğrenciler önce eğitim alıyor sonrasında da ise uygulamalı bir çalışma yapıyor. Üniversite öğrencilerine ders veren öğretim üyelerinin çocuklara uygun biçimde tasarlanmış ve bilimin farklı alanlarına ilişkin fikir edinebilecekleri şekilde bu modelin uygulanması hedefleniyor. Böylece üniversitelerin çocukların uzağında olmadığı, üniversiteye gitmenin, bilimsel bakış açısı kazanmanın mümkün olduğu fikrini zihinlerde oluşturmak hedefleniyor.”

ÇOCUKLAR UYGULAMALI EĞİTİM ALIYOR

Koçkar, yapılan gözlem ve değerlendirmeler sonucunda çocuk üniversitelerinin,  çocukların bilişsel ve sosyal gelişimlerine katkı sağladığını ifade etti. Koçkar şunları anlattı:

“Çocuk üniversitelerinde farklı atölyeler var. Bu atölyelerde birebir uygulamalı çalışmalar yapılıyor. Bunun yanı sıra seminer türü eğitimler verilebiliyor. Uygulamalı çalışmalarda, çocuklar hangi alanda eğitim alıyorsa o mesleğin yöntem ve tekniği hakkında fikir ediniyor. Bu atölyeler kendi içinde uzmanlığı olan hocanın denetiminde belli sayıda çocukla yapılıyor. Atölye çalışmaları genellikle sabahtan öğlene kadar ve ya öğleden sonra şeklinde gruplar halinde yapılıyor. Öncesinde çocuklar ve üniversite çağına gelmemiş olan gençler yalnızca okullarının düzenlemiş olduğu geziler aracılığıyla üniversiteyle tanışmış oluyorlardı. Ancak çocuk üniversiteleri eğitim modeliyle bu süreç daha erkene çekilmiş oldu. Çocukların alışık oldukları ortamın dışında farklı bir sosyal ortama girmesi onların; sosyal, duygusal ve bilişsel alanlarda gelişmesi için fırsat sağlıyor. Çocuklar soysal anlamda farklı bir etkileşime girmiş oluyor. Bu da çocukların kendine olan güvenini geliştiriyor.”

ÇOCUK ÜNİVERSİTELERİ ÜSTÜN ÇOCUKLAR İÇİN DEĞİL

Toplumda, çocuk üniversitelerine karşı yalnızca ‘üstün zekâlı ve üstün yetenekli çocukların’ alındığı tarzında bir algı olduğunu da vurgulayan Koçkar şöyle konuştu: “Böyle bir durum söz konusu değil. Bu eğitim modeliyle amaçlanan çocuk üniversitelerini topluma ve genele daha çok yaymak ve üniversiteyi tüm çocukların rahatlıkla ulaşabileceği bir alan olarak açmaktır. Çocukların uzun dönemde plan yaparken önlerindeki seçenekleri görmeleri ve buna göre isteklerini belirlemeleri hedefleniyor. Dolayısıyla böylesi bir uygulamayı, çocuklarda kriter belirleyerek daraltmanın doğru olmayacağını düşünüyorum. Bu uygulamayla birlikte araştırma yapma ve bilimsel yaklaşım çocuklara tanıtılıyor. Çocukların kendi ilgi alanlarını keşfedebilmesi ve akademik dünya ile bağlarının oluşması hedeflendiği için çocuk üniversiteleri bütün topluma açık şekilde yapılıyor.”

 

05-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin