Arama sonuçları

Çocukla ilgili karar vermek bir vebaldir

Çocukla ilgili karar vermek bir vebaldir

Çocukla ilgili karar vermek bir vebaldir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çocuk üzerinden pazarlama yapılmasının risk olduğunu belirtti. Selçuk, çocuğa yaklaşımın son dönemlerde endüstrinin ihtiyaçlarıyla çok fazla ilişkilendirilmesinin endişe uyandırdığına dikkat çekti ve şöyle dedi: “Çocuğa dokunmak çocukla ilgili bir karar vermek, başlı başına bir vebaldir.”

ÇOCUKLA İLGİLİ KARAR VERMEK BİR VEBALDİR

Bakan Selçuk, Antalya Belek'te bir otelde bu yıl 62'incisi düzenlenen "Türkiye Milli Pediatri Kongresi"nde konuştu. Selçuk’un açıklamaları şöyle:

Çocuk kavramı, tarihsel olarak çok ilginç bir değişim ve dönüşüm yaşıyor. 'Çocuk bozulduğunda dünya bozulur' diye bir söz var. Çocuğun ne olduğu ve ne olacağı eğitim açısından çok önemli. Çünkü eğitim çocuğun bütünsel gelişimi üzerinde ziyadesiyle duruyor. Çocuğun, fiziksel, sosyal, duygusal, zihinsel başta olmak üzere her türlü gelişimi bütünsel gelişimi açısından son derecek kritik. Meseleyi sadece öğretimsel bir konu olarak değerlendirmiyoruz. Çocuğun çok yönlü gelişimini tüm açılardan gelişimini önemsiyoruz.

ÇOCUĞA YAKLAŞIMLAR ENDİŞE UYANDIRIYOR

Çocuğa yaklaşım son dönemlerde endüstrinin ihtiyaçlarıyla çok fazla ilişkilendiriliyor. Bu da endişe uyandırıyor. Çünkü çocuk üzerinden birçok şeyin pazarlanması ve çocuk üzerinden sektörlerin oluşması aslında çocuğun kendi hayatiyetini ve saflığını koruması bakımından da bazı riskler taşıyor. Çocuk aslında insanlığın öz yurdudur, insanın vicdanıdır. Çocukla ilgili herhangi bir işlem yapan veya destek yapan herhangi birisinin büyük bir vebal altında olduğu çok açıktır.

UZMANLARA UYARI VAR

Çocuğa dokunmak çocukla ilgili bir karar vermek, başlı başına bir vebaldir. Bu vebalin sorumluğu altında da çocuğun eğitimiyle sağlığıyla ve her türlü gelişimiyle ilgilenen uzmanların daha dikkatli olmasında yarar var.

600 BİNİN ÜZERİNDE SURİYELİ ÖĞRENCİ VAR

Eğitimde çocuğa hakkını vermek ve hukukunu korumak önemli. Bu nedenle çocukla ilgili alacakları her karar yetişkinlerin kariyerleri ya da endüstrinin ihtiyaçları benzeri perspektifler açısından değil, çocuğun yararı açısından olması gerek.

Bakanlık olarak yüz binlerce çocuğumuzun okullaşması konusunda tedbirler alıyoruz.  Finlandiya'nın tüm öğrencilerinin sayısı 600 binin altında, bizim sadece Suriyeli öğrenci sayımız 600 binin üzerinde. Biz onları mülteci kelimesinin içerisine sıkıştırmak yerine, onlara misafirlerimiz demeyi tercih ediyoruz. Bu çocukların Türkiye, kendi ülkeleri ve insanlık için daha yararlı olmalarını, kendi alanımız içerisinde değerlendiriyoruz. Bakanlık olarak çocuğun bütünsel gelişiminin hizmetinde olan destekleri önemsiyoruz. Bu kongre de çocuğa hizmetin bütünsel gelişimi açısından oldukça değerli.

15-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin