Arama sonuçları

Çocuklar artık okulda değil evde ne yapacağız?

Çocuklar artık okulda değil evde ne yapacağız?

Uzun ve yorucu bir okul döneminden sonra nihayet çocuklar tatilde… Ancak sınavlar, dersler, erken kalkma gibi zorunlulukların son bulduğu bu dönem, aileler için başka soru işaretlerini  beraberinde getiriyor.  Çocuklar tarafından anlamı rahatlama ve serbestlik olan tatil döneminde, anne babalar özellikle zaman ve aktivite planlaması konusunda kafa karışıklıkları yaşayabiliyor.

Konuyla ilgili ailelere önerilerde bulunan Davranış Bilimleri Enstitüsü (DBE) Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nden uzman klinik psikolog Cemre Soysal,  okul döneminde bir çocuğun gününün çok büyük bir kısmı okulda geçtiği için aileler için günü programlamanın nispeten daha kolay olduğunu söylüyor. Ancak tatil döneminde çocuğun onlar işten gelene kadar evde kalacak olmasının ebeveynleri endişelendirdiğini söyleyen Soysal'ın ailelere tatil ve gün planlama ile ilgili önerileri şöyle:  

ONLARIN DA YORGUN OLDUĞUNU UNUTMAYIN: Okullar açıkken onlar da erken kalktı, ders çalıştı, yoruldu. Onların da yorgun olduklarını ve tatilin enerjilerini yeniden kazanmaları için kullanılması gerektiğini unutmamalısınız. 

ERTELEDİKLERİNİ YAPIN: Plan yaparken çocukların kış boyunca yapamadıkları üzerine yoğunlaşın. Çocukların çoğu, zaman darlığı, imkân kısıtlılığı nedeniyle okul döneminde birçok şeyi erteler. Özellikle gitmek isteyip de gidemediğiniz bir gezi alanı, ailecek yapmak isteyip de yapamadığınız bir aktivite varsa bunları yapabilirsiniz. Beraber geçirdiğiniz zamanları artırmaya özen gösterin.

KİTAP OKUMAYI SEVDİREBİLİRSİNİZ: Kitap okumaya zaman ayırın. Çocuklar okul döneminde istedikleri kitapları okumaya zaman bulamayabilirler. Ayrıca okullarda zorunlu olarak okutulan kitapların her biri onların ilgisini çekmeyebilir. Yaz tatili çocukların kitabı sevmelerini sağlamak için çok uygun bir dönemdir. Beraber kitapçıya gidin ve kendi isteğine uygun kitap seçmesine izin verin. Aynı zamanda siz de kendinize kitap alın ve onun önünde kendi kitabınızı okuyun ve bunun size verdiği keyfi çocuğunuzla paylaşın.

SOKAKTA OYUN FIRSATI YARATIN: Beş duyuya hitap eden oyunlar oynasınlar. Çocukların dünyayı ve çevreyi en iyi tanımalarının yolu beş duyularını da kullanarak yaptıkları etkinliklerdir. Eski zamanlardan beri bu oyunların en zengin kaynağı “sokak”tır. Sokakta oynanan oyunlar yaratıcılığı, problem çözme becerisini, sosyal ilişkileri geliştirir. Bunu deneyimlemesi için çocuğunuza imkân yaratmaya çalışın. Sitenizin bahçesi, anneannesinin bahçeli evi veya onun arkadaşlarını da gezinize katacağınız park, orman gezileri planlamaya çalışın.

SPOR YAPMASINI SAĞLAYIN: Spor yaptırın. Yaz boyunca imkânlarınız dâhilinde çocuğunuzun yüzme, tenis, basketbol gibi açık havada da yapabileceği bir spor yapmasını sağlayabilirsiniz. 

TATİL SINIRSIZ TV, İNTERNET DEĞİLDİR: Tatil demek sınırsız televizyon – bilgisayar demek değildir. Çocukların ebeveynlerinden en büyük istekleri tatil boyunca istedikleri kadar televizyon izlemek veya bilgisayar oynamak olabilir. Fakat unutulmamalıdır ki, bunların kısıtlanması çocuğun okul dönemi ile ilgili değil, genel gelişim ve dikkati için gereklidir. Bu nedenle de televizyon ve bilgisayar süreleri yine aşırıya kaçmadan kontrol altında devam ettirilmelidir.

OKUL VE DERSLERİ DE DÜŞÜNÜN: Çocuklar yaz tatilinde günlerinin bir kısmını da okulla ilgili çalışmalara ayırmalıdır. Bunun süresi çocuğa göre değişmekle birlikte, dikkate alınması gereken nokta çok ağır bir program olmamasıdır. Anne babalar mümkün olduğunca bu çalışmaları eğlenceli hatta oyun gibi yapmaya özen göstermelidirler. Günlük programdaki çalışma bölümü, çocuğun yapmak istediği aktivitelerden önceye alınmalıdır. Böylece istediğini yapabilmek için ders çalışmayı bitirmek çocuk için bir motivasyon olacaktır.

DÜŞÜK NOTU İÇİN TAKVİYE SAĞLAYIN: Karnede zayıf not varsa bunların nedenlerini araştırın. Zayıf notu şimdi hatırlatmayın, çünkü artık değiştirebileceğiniz bir şey yok. Yapılacak en faydalı iş, bu dersin başarılamamış olmasının nedenlerini araştırmak ve bu konuda destek vermektir. 

Şule YILMAZ
info@pervinkaplan.com
pervinkaplanblog@gmail.com
Fotoğraf: İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları

22-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş