Arama sonuçları

Çocuklar ‘iklim’ için grevde

Çocuklar ‘iklim’ için grevde

Çocuklar ‘iklim’ için grevde. Dünyanın dört bir yanında ‘Ya Sıfır Karbon Ya Sıfır Gelecek’ adı altında yapılan iklim grevlerine Türkiye’den öğrenciler de katıldı. İklim değişikliğine karşı mücadele için Greta Thunberg’in öncülüğü ile başlayan okul boykotları dün birçok okulda da gerçekleştirildi. Türkiye’nin her köşesinden öğrenciler “Ya sıfır karbon ya sıfır gelecek” diyerek iklim acil durumu ile ilgili farkdındalık yaratmak için grevdeydi. Bu öğrenciler arasında Türk Eğitim Derneği’ne (TED)  bağlı 40 okulun 32 bin öğrencisi de yaşanabilir bir dünya ve temiz gelecek için eylemdeydi.

ÇOCUKLAR 'İKLİM' İÇİN GREVDE

Ankara’da TED Ankara Koleji’nin İncek Kampusu’nda düzenlenen iklim grevinde anaokulundan lise düzeyine 6 bin öğrenci, hazırladıkları poster ve pankartlarla okulun stadyumunda da toplandı. Öğretmenler, çalışanlar, veliler ve mezunlar da öğrencilere destek için boykota katıldı. Lise öğrencilerinin okuduğu iklim bildirisi ile başlayan grevde, temiz enerjiye dikkat çekmek için öğrenciler bisikletlerle kampus turu yaptı. Turun sonunda atmosferdeki güvenli karbon üst sınırına dikkat çeken 350 ppm yazısını bisikletlerle stadyumda oluşturdu.

İstanbul Kadıköy’de buluşan 7’den 70’e yüzlerce kişi de grevdeydi. “Güneş, rüzgâr bize yeter” sloganı atan çocuklar “Karbon sıfır” ve “İklim bir banka olsaydı, çoktan kurtarılmıştı” yazılı pankartları taşıdı. Yine Şişli başta olmak üzere birçok ilçede ve okullarda da öğrenciler iklim değişikliğine dikkat çekmek için protesto yaptı.

21-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş