Arama sonuçları

Çocuklar 'Suyu Kodlayacak'

Çocuklar 'Suyu Kodlayacak'

Çocuklar 'Suyu Kodlayacak'. "Çocuklar Suyu Kodluyor, H2 Okullu Oldu" projesi kapsamında STEAM çalışmalarının yapılacağı laboratuvar Sarıyer Mehmet Akif Ortaokulu'nda açıldı.

Proje, İstanbul Kalkınma Ajansı hibesi ile İstanbul Valiliği, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) katkılarıyla hazırlandı. Çocuklar, projelerini okulda açılan STEAM laboratuvarında üretecek.

ÇOCUKLAR 'SUYU KODLAYACAK'

Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tahmaz, proje kapsamında 20 ortaokuldan 1450 öğrenci ve 211 öğretmene çevre eğitimleri ve 60 ortaokul öğretmenine de kodlama, tasarım ve ardunio eğitimi verdiklerini söyledi. Tahmaz, şöyle dedi:

"Şimdi çocuklarımız bu laboratuvarda aldıkları teknik bilgiyi ekosisteme faydalı projelere dönüştürecek, bu sayede analitik düşünme, araştırma ve yaratıcılık yönlerini geliştirme fırsatı bulacak."

2 YIL KODLAMA PROJESİ GELİŞTİRECEKLER

Tahmaz, öğrencilerin STEAM eğitimleri ve öğretmenlerin katkıları ile yıl boyunca kodlama projeleri gerçekleştireceklerini söyledi. Tahmaz, projenin hedeflerini ise şöyle anlattı:

"Çocukların bilişsel ve algoritmik düşünce becerilerini geliştirmelerini, sadece tüketen değil, aynı zamanda üreten bireyler olarak yetişmelerini hedefliyoruz. Takım çalışması, farklı bakış açılarını görme, empati kurma, analitik ve pratik düşünme becerilerini geliştirmelerini istiyoruz. Proje yapımı ve araştırma alışkanlığını pekiştirmelerini, bilim ve teknolojiyle yönetilen bir dünyada bu teknolojinin nasıl işlediği hakkında temel bilgilere sahip olmalarını hedefliyoruz."

TURMEPA Genel Müdürü Semiha Öztürk de 25 yıldır daha mavi denizler, daha yeşil bir Türkiye için sürdürdükleri mücadelenin en önemli ayağının eğitim olduğunu belirtti. Öztürk, 8 milyon 300 bin öğrenciye ulaştıklarını anlattı.

Öztürk, çocuklara kodlama eğitimleriyle kendi çevre projelerini oluşturma fırsatı sunduklarını aktararak, şöyle dedi: "Umarız Sarıyer'de başlayan bu eğitimlerimizi daha nice okullara yaymayı başarabiliriz. Tüm çalışmalarımız, ülkemizin geleceği olan çocuklarımız ve gençlerimiz için."

Laboratuvarın açılışına Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Mehmet Akif Ortaokulu Müdürü Yılmaz Göktepe, idareciler ve öğretmenlerin yanı sıra öğrenciler ile aileleri katıldı.

12-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş