Arama sonuçları

Çocuklarda diyabete dikkat

Çocuklarda diyabete dikkat

Çocuklarda diyabete dikkat. Beykoz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan tedavi edilebilir ve önlenebilir olmasına rağmen diyabetin hızla yayıldığını söyledi. Kaptan, diyabetin günümüzde çocuklarda da sık görüldüğüne dikkat çekti.

Hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenmenin diyabete neden olduğuna dikkat çeken Kaptan’ın diyabetin önlenmesiyle ilgili önerisi ise şöyle: “Hareketli olalım, beslenmemize dikkat edelim, aşırı yağ ve karbonhidrattan kaçınalım. Kilo ve tansiyonumuzu takip edelim. Bu konuda bilinçlenelim ve bilinçlendirelim.”

 

ÇOCUKLARDA DİYABETE DİKKAT

 

Kaptan, insülin hormonu üretiminin herhangi bir sebeple yetersiz olması veya hiç olmaması ya da vücut dokularının insüline karşı duyarsız hale gelmesinin yaygın olarak görülen ve tehlikeli olan diyabete (şeker hastalığı) neden olduğunu hatırlattı.

 

Kaptan, diyabetin kalp hastalıklarından yüksek tansiyona ve diyabetten dolayı tedavi edilmeyen yüksek kan şekerinin sinirlere, gözlere, böbreklere ve diğer organlara zarar verebildiğini belirtti. Kaptan, şöyle konuştu:

“Artan açlık hissi, susuzluk, kilo kaybı, sık ve çok idrara çıkma, bulanık görme, aşırı yorgunluk ve iyileşmeyen yaralar diyabetle ilgili genel belirtileri gösteriyor. Erkek ve kadında bazı farklı belirtileri olabiliyor.” dedi.

 

ERKEK VE KADINLARDA DEĞİŞİYOR

 

Kaptan, erkeklerde diyabetin genel semptomlarına ek olarak cinsel dürtü, erektil disfonksiyon (ED) ve kas kuvvetinde azalma, kadınlarda ise ayrıca idrar yolu enfeksiyonları, maya enfeksiyonları ve kuru, kaşıntılı cilt gibi semptomlar olabileceğini söyledi.  

 

ÇOCUKLARDA DİYABET BELİRTİLERİ NEDİR?

 

Diyabetli çocukların bakımında amacın diyabetin kronik gidişini yönetmek ve yan etkileri önlemek olduğunu belirten Kaptan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çocukluk çağı diyabeti ‘Tip 1 Diyabet’ olarak adlandırılır. Açlık hissi, susama, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, davranış değişiklikleri, huysuzluk, çok idrara çıkma gibi ani başlayan belirtiler vardır. Hastalığın erken dönemde tanılanması önemlidir. Puberte, adolesan ve genç erişkinlerde diyabetin 10. ve 20. yıllarında diyabete bağlı göz ve erken böbrek hasarı gelişebilir. Diyabetli çocukların bakımında amaç diyabetin kronik gidişini yönetmek ve yan etkileri önlemektir. Diyabetli çocuk ve ailesinin tıbbi tedavi ve hemşirelik bakımının yanı sıra sosyal ve ekonomik desteğe gereksinimleri vardır.”

 

 

NASIL ÖNLEM ALINABİLİR?

 

Diyabet oluşumunu genetik ve yaşam tarzı faktörlerin etkileyeceğini anlatan Kaptan, hastalığın önlenmesi konusundaki önerilerini şöyle sıraladı: “Fazla kilolu veya obez olmak da riski artırıyor. Özellikle karın bölgesinde biriken yağlar diyabeti tetikliyor. Genel olarak risk faktörlerini bilmek ve onlardan kaçınmak korunmanın önemli bir parçasıdır. Bu faktörler, fazla kilolu olmak, aile içinde diyabet hastalığının olması, sigara içmek ve sedanter yani hareketsiz yaşam ki günümüz koşullarında teknoloji ve yaşam şekli hareketsizliğe götürmektedir. Hasta olmadan önlem almak kolay ve ucuzdur. Öyleyse hareketli olalım, beslenmemize dikkat edelim, aşırı yağ ve karbonhidrattan kaçınalım. Kilo ve tansiyonumuzu takip edelim. Bu konuda bilinçlenelim ve bilinçlendirelim.”

28-11-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş