Arama sonuçları

Çocuklarda teknoloji kullanımında nelere dikkat edilmeli?

Çocuklarda teknoloji kullanımında nelere dikkat edilmeli?

Çocuklar artık dijital ve kablosuz bir dünyada büyüyor. Tabletler, telefonlar, bilgisayarlar, elektronik kitaplar, oyun konsolları ve diğer teknolojik cihazlar artık hayatımızın vazgeçilmezlerinden. Nesibe Aydın Okulları Rehberlik Birimi öğretmenlerinden Psikolog İpek Güler, ancak teknolojiyi kullanmak değil, teknolojiyi kullanma biçimimizin sorun yarattığını ifade ediyor ve 7-8 yaş çocuklarında teknoloji kullanımına dair dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle anlatıyor: 

İSKELET BOZUKLUĞUNDAN HİPERAKTİVİTEYE: Aşırı teknoloji kullanımının olumsuz etkileri, iskelet yapısı bozukluğu gibi fiziksel rahatsızlıklardan, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklara; sözel beceride gerilemeden, obeziteye uzanan geniş bir yelpazeye sahiptir. 

NEYE MARUZ KALDIKLARI DA ÖNEMLİ: Sadece çocukların ekran başında geçirdikleri zaman değil, bu zaman diliminde nelere maruz kaldıkları da ayrıca önemli bir konudur. Filmlerde, dizilerde, reklamlarda, oyunlarda ve hatta çizgi filmlerde verilen mesajlar çoğu zaman çocuklara uygun olmamaktadır. Şiddet, yaşlarına uygun olmayan davranışlar ve korku ögeleri içerebilmekte ve bu ögeler çocuklar üzerinde hiç de istenilen etkiler bırakmamaktadır.

EN BÜYÜK SORUMLULUK AİLELERDE: Çocukla ilgili her alanda olduğu gibi bu konuda da en büyük rol ve sorumluluk ailelere düşmektedir. Öncelikle ailelerin, daha sonra çocukların bu konu üzerinde farkındalığının olması oldukça önemlidir. İlkokulumuzda “teknoloji farkındalık” haftası düzenlememizin sebebi de budur. Derslerle ve ders dışı etkinliklerle bu konunun önemine vurgu yaptık. İlkokulumuzda öğrenim gören, yaşları 7 ile 8 arasında değişen 216 öğrencilerimizle yaptığımız 10 sorudan oluşan “teknoloji testi” isimli anketle hem öğrencilerin kendilerine yönelik farkındalıklarının hem de ev ortamında bu farkındalığın oluşmasını amaçladık. Öğrencilerimize aileleriyle birlikte yapabilecekleri ve teknolojiyle ne kadar yakından ilgili olduklarını görebilecekleri bir anket dağıttık. İşte o sonuçlar;

Etkinliğe katılan öğrencilerin yüzde 80’i yemeklerini hiçbir zaman bilgisayar veya tabletin başında yemediğini, yüzde 81’i internette vakit geçirmek için arkadaşlarıyla beraber olmaktan vazgeçmediğini, yüzde 84’ü oyun yüzünden derslerini ihmal etmediğini, yüzde 93’ü geç saatlere kadar bilgisayar oynadığı için uykusuz kalmadığını belirtiyor. 

Yüzde 11’i oyun oynamadığı zaman aklı oyunlarda kalıyor; yüzde 19’u bilgisayar veya tablet başında zamanın nasıl geçtiğini fark edemiyor; yüzde 7’si her zaman oyunun başından çok zor kalkıyor; yüzde 9’u annesi veya babası çok fazla oyun oynadığını söylediğinde sinirleniyor; yüzde 7’si internette geçirdiği süreyi azaltmak istiyor, yüzde 2’si bilgisayarda veya tablette sürekli oyun oynamak istiyor. 

06-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş