Arama sonuçları

Çocukların içindeki müfredatı öğretmen açığa çıkarır

Çocukların içindeki müfredatı öğretmen açığa çıkarır

Çocukların içindeki müfredatı öğretmen açığa çıkarır. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle öğretmenlerle buluştu. Selçuk, öğretmenlere şöyle seslendi: "Sizlerden beklenen, Öğretmenler Günü'nde yeni bir tazelenme, yeni bir atakla, bakış açısıyla, heves ve motivasyonla güne yeniden başlamak, zamanın ruhunu yeniden hissetmek ve bu ruhun gerekliliği konusunda hep birlikte mesafe almaktır."

Bakan Selçuk, Başkent Öğretmenevi'nde düzenlenen Öğretmenler Günü yemeğine katıldı.

ÇOCUKLARIN İÇİNDEKİ MÜFREDATI ÖĞRETMEN AÇIĞA ÇIKARIR

Türkiye'yi temsilen yemeğe katılan öğretmenlerle yol arkadaşlıklarını perçinlemek amacıyla bir araya geldiklerini vurgulayan Selçuk, şöyle konuştu:

"Burada PIKTES'ten (Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonun Desteklenmesi Projesi) arkadaşlarımız, ücretli, sözleşmeli, olağan kadrolu arkadaşlarımız var. Bunların hepsinin bizim hanemizde kayıtlı olduğu ve imkanların mümkün olduğu ölçüde giderek iyileşeceği bir yolculuğumuz olduğunu göstermek için böyle bir tablonun içindeyiz."

Yemeğe Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Türk-Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan'ın da katıldığını dile getiren Selçuk, hep beraber, birlikte bir yolculuğun içerisinde olduklarını söyledi. 

DAVAMIZ MEMLEKET DAVASI

Selçuk, "Neticede bütün davamız, memleket davası. Bütün davamız, çocuk davası. Bu davanın içerisinde hepimiz ter döküyoruz, çaba gösteriyoruz" dedi. Selçuk, öğretmenliğin, çocuklara herhangi bir şeyi transfer etmek, aktarmak değil, kişinin kendi olgunlaşma yolculuğu olduğunun altını çizdi. 

Bakan Selçuk, "biz" olmanın ve bunu çocuklara aktarmanın önemine işaret ederek, bu şekilde Türk milletinin, dimdik bir şekilde, dünyaya karşı hep birlikte ayağa kalkabileceğini dile getirdi.

Bunun ciddi bir mesuliyet olduğunun altını çizen Selçuk, Türk milletinin, öz geçmişinde zaten var olan bu gücünü öz geleceğine de yansıtabileceğini, ülkenin bunun için yeterli birikime sahip olduğunu ifade etti. 

ÖĞRETMENLERİN ÇOCUKLARLA İLİŞKİSİ

Selçuk, öğretmenlerin çocuklarla olan ilişkisinin Öğretmenler Günü dolayısıyla yeniden ele alınmasının önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: 

"Öğretmen, dünyaya ve tabiata pusu kuran bir medeniyetin, bilimi ve eğitimi kötüye kullanan bir bakışın elbette karşısında duracak. Öğretmen bugün, bilginin mahiyeti üzerinden inanılmaz derecede enformasyon yoğunluğunun olduğu bir dönemle karşı karşıya. Fakat bu kadar yoğun enformasyonun olduğu bir yerde bilginin az olması yani muhakemeye dayalı, hem kalbi hem de akli unsurlarını tamamlamış olan bilginin eksikliği söz konusu. Bu eksikliği hep beraber gidermek için de bu tür günleri bir vesile olarak kabul ediyoruz."

Bütün öğretmenlere katkılarından dolayı teşekkürlerini ileten Selçuk, her bir çocuğun birer emanet olduğunun altını çizdi. 

HER ÇOCUĞUN MÜFREDATI İÇİNDE SAKLI

Bakan Selçuk, öğretmenlere hitaben, şöyle konuştu:

"Bu anlamda sizlerden beklenen, Öğretmenler Günü'nde yeni bir tazelenme, yeni bir atakla, bakış açısıyla, heves ve motivasyonla güne yeniden başlamak, zamanın ruhunu yeniden hissetmek ve bu ruhun gerekliliği konusunda hep birlikte mesafe almaktır. Bu noktada çocukların tabiatına, yaradılışına hürmet etmenin, onların duygu, düşünce ve eylemlerinin bütünsel dönüşümüne hitap etmenin, maksadı ve manayı birlikte ele almak önemli. Her çocuğun müfredatı, kendi içinde saklıdır. Onun ruhuna üflenmiş olan o müfredatı açığa çıkarmaya rehberlik edecek şahsiyettir öğretmen. Şahsiyettir çünkü şahsiyeti şahsiyet bina eder. Yani çocuğun şahsiyetinin usule gelmesi, inşa edilebilmesi meselesi, bir şahsiyet gerektirir. Güçlü bir şahsiyet olursa çocuklar da güçlü bir şahsiyetle gelişir. Şartlarımız ne olursa olsun mazeret ileri sürmeksizin bir tasavvur oluşturmak zorundayız. Çünkü çocuklar bize emanet.

ÖĞRETMENLİK ÖYLE BİR MESLEK Kİ

Öğretmenlik öylesine riskli de bir meslek ki eğer hakkını, hukukunu korursak insanın iki dünyasını da abat edecek bir meslek. Ama çocuğun hakkını veremezsek, hakkında eksiklik olursa iki dünyasını da berbat edecek bir meslek. Çünkü bu çocuklar bize emanet."

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 1 milyonu aşkın öğretmenin hepsinin, bu ülkenin çocuklarına hizmet ettiğini belirterek, tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutladı.

 

- Bakan Selçuk'a anlamlı hediye

Yemekte İzmir Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi Öğretmeni Zeynep Şahin Gür, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un ziyaret ettiği bir okulda kendisine ıslık çalarak sevgi gösterisine bulunan öğrencilere aynı şekilde ıslıkla karşılık verdiği anı resmettiği portreyi hediye etti.

Bakan Selçuk, çocukların oradaki yoğun coşkusu ve sevgisi sonrası ıslık çalma anının yaşandığını anlatarak, hediyesinden dolayı öğretmen Gür'e teşekkürlerini iletti.

23-11-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş