Arama sonuçları

Çocukların kışın da güneşe ihtiyacı var

Çocukların kışın da güneşe ihtiyacı var

Dişlerin, özellikle de kemiklerin güçlenmesi için D vitamini son derece önemli. Vücudun D vitamini gereksinimi ise büyük ölçüde güneş ışığından sağlanıyor. Bu nedenle özellikle bebekler ve gelişme çağındaki çocukların, yazın olduğu kadar kışın da güneş ışığından yararlanmaları lazım. Bunun yolu da, kışın çocukları güneşli havalarda camın arkasından değil, açık havada güneşlendirmekten geçiyor.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇAR?

Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Evrim Şenkal,  yapılan son çalışmaların, D vitamini eksikliğinin, tip 1 diyabet, barsak hastalığı, duygu-durum bozuklukları, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, meme, prostat ve barsak gibi kanserlerle ilişkili olduğunu gösterdiğini söyledi. Ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonları, besin alerjileri, astım gibi rahatsızlıkların da düşük D vitamini düzeyleriyle ilişkilendirildiğine işaret etti.

D VİTAMİNİNİ GÜNEŞ IŞIĞINDAN KARŞILAYIN 

Vücudun D vitamini ihtiyacının büyük ölçüde güneş ışığından karşılandığına vurgu yapan Şenkal, şunları söyledi.

Bu nedenle güneş ışığından sadece yazın değil kışın da faydalanmak gerekir. Camdan geçen güneş ışınları, D vitamini sentezi için uygun değildir.  Kışın da çocuklarınızın D vitaminini doğal yollardan alabilmesi için onları eve kapatmayın. Güneşli günlerde camın arkasından değil, açık havada güneşlendirin. Bebek ve çocukların günde 10-15 dakika süreyle, kol ve bacakları açık şekilde, gün ortasına yakın saatlerde güneş ışınlarından faydalanmasını sağlayın

D VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDEN ALINIR?

Güneş ışığı tek başına yeterli değil.  Sağlıklı bebekler ve çocuklar için D vitamini takviyesi şarttır. Gebelik döneminde de hem annenin, hem de bebeğin sağlığı için D vitamini takviyesi yapılması gerekir. Ayrıca hayatın ilk haftasından itibaren anne sütü veya zorunlu sebepler yüzünden formül mama alan tüm bebeklere, en az bir yaşına kadar günde üç damla D vitamini uygulanması gerekir.

Şule YILMAZ

info@pervinkaplan.com

pervinkaplanblog@gmail.com

 

25-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin