Arama sonuçları

Çocukların tanıklık etmesine izin vermeyin

Çocukların tanıklık etmesine izin vermeyin

Çocukların tanıklık etmesine izin vermeyin. Kurban Bayramı ile ilgili en çok tartışılan konulardan biri de, çocuklara kurban kesmenin nasıl anlatılacağı oluyor. Bunun çocuklara anlatılabilecek bir kavram olmadığını ve bu duruma şahit olmanın travma yaratabileceğini belirten uzmanlar, Kurban Bayramının hayvan kesmek dışında, dayanışma ve yardımlaşma bayramı olduğunun vurgulanması gerektiğini belirtiyor.

ÇOCUKLARIN TANIKLIK ETMESİNE İZİN VERMEYİN

Bayram ziyaretine giderken ya da televizyon izlerken, çocuklar kurban kesimine ve birçok olumsuz manzaraya şahit olabiliyor. Her yıl Kurban Bayramı boyunca karşılaşılan manzaralar nedeniyle, ailelerin gündeminde, çocukların olumsuz etkilenmemesi ve travma yaşamaması için nelere dikkat edilmesi gerektiği yer alıyor. Çocukların, kurban kesim yerlerinden mümkün olduğunca uzak tutulması gerektiğini vurgulayan Uzman Psikolog Ayben Ertem, şu önerilerde bulunuyor:

KESİLECEK HAYVANI EVDE BESLEMEYİN

Kurban kesmek, 12-13 yaşına gelene kadar çocuklara anlatılabilecek bir kavram değildir. Çünkü çocuklar o yaşlardan önce soyut düşünemezler, ne görürlerse ve ne duyarlarsa muhakeme yapmadan ona inanırlar. Bu dönemde çocuklarla konuşurken onların somut düşündüğünü unutmamak gerekir. Özellikle hayvanlarla sıcak bağ kuran çocuklar onların kesilmesinden memnun olmazlar, üzülür ve ağlarlar. Küçükbaş hayvanları önce evde besleyip, sonra kesen ailelerin bu tutumu çocuklar için bir travma yaratabilir. Önce sevmesi ve beslemesi için verilen hayvan ansızın kayboluyor ve çocuk belki de tam bir açıklama alamadığı için ailelerine olan güvenleri de sarsılabilir. Bu yüzden kesilecek hayvanların çocuklar tarafından evde beslenmesi uygun değildir. Çocukların, hayvanların kesilmesini, derilerinin yüzülmesini görmeleri de uygun değildir. Bu nedenle, çocukları kesim yerlerinden mümkün olduğunca uzak tutmak gerekir.

KURBAN KESMEKTEN BAŞKA YÖNLERİNİ DE ANLATIN

Kurban Bayramı, küçük ya da büyükbaş hayvanı kesmek dışında aslında dayanışma, yardımlaşma bayramıdır. Fakir insanları doyurmak, birçok yardım kurumlarına destek olmaktır. Çocuklara bayramın bu yönlerini sunmak daha faydalı olur. Çok küçük çocuklarda, daha basit anlaşılır bir dille, daha büyük çocuklarda ise biraz daha kapsamlı anlatılabilir. Ancak çocuklar büyük de olsa, hayvanların kesilmesinden bahsetmek her zaman doğru bir yaklaşım olmayabilir. O zaman bayramdan da soğuyabilir, onların gözünde sanki sadece hayvan katliamı gibi gözükebilir, bunlara dikkat etmek gerekir.

KONUYU BASİT KELİMELERLE ANLATIN

Siz ne kadar dikkat etseniz de eğer çocuğunuz televizyonda ya da araçla bir yere giderken kesim alanını gördüyse, dikkatini başka bir yöne çekmeye çalışabilirsiniz. Sizlerin de et yediğini, bu bayram yemeyenlerin de et yiyeceğini, fakirlere yardım edileceğini söyleyip çok uzatmadan başka bir konuya geçebilirsiniz. Siz panikleyip konuyu fazla uzatırsanız, çocukların da soruları bitmez ve kafasını daha çok karıştırabilirsiniz. En iyisi çocuklara karşı basit kelimelerle konuşmak ve net olmaktır.

Şule YILMAZ

pervinkaplanblog@gmail.com

info@pervinkaplan.com

 

31-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin