Arama sonuçları

Çocuklarınız için 'kar küreyici' ebeveyn olmayın

Çocuklarınız için 'kar küreyici' ebeveyn olmayın

Çocuklarınız için 'kar küreyici' ebeveyn olmayın. Günümüz ebeveynleri çocukları için tüm engelleri ortadan kaldırma konusunda adeta kendileri ile yarışıyor. Okul ya da sosyal yaşamlarında bir engelle karşılaşan çocuklar için ebeveynler hemen devreye girerek, onlar için çözüm buluyor. Peki bu doğru mu? 

 

 

 

 

 

 

 

 

ERA Okulları uzmanları bu şekilde davranan ailelerin çocuklarının gelecekte sorun yaşamalarına neden olacaklarına dikkat çekiyor. Çocukların karşılaştığı tüm sorunları çözen aileler için  Avustralyalı çocuk psikoloğu Dr. Michael Carr-Gregg'in “kar küreyici” olarak adlandırıyor. 

KAR KÜREYİCİ EBEVEYN NE DEMEK?

Carr-Gregg bu isimde “kar”ı çocukların önünde engel olarak tanımlarken aileleri de “küreyici” olarak nitelendiriyor. Carr-Gregg, özellikle X Kuşağı ebeveynlerinin çocuklarının hayatını fazlasıyla kolaylaştırdığını ve bu sebeple çocukların karşılaştıkları problemleri kendileri çözemez ya da önlerine çıkan engelleri kendileri aşamaz hale geldiklerini vurguluyor. Bu da ister istemez ileriki yıllarda çocukları birer savunmasız bireye dönüştürüyor.

KAR KÜREYİCİ EBEVEYNLER HANGİ HATALARI YAPIYOR?

Dr. Michael Carr-Gregg’in “kar küreyici” olarak tanımladığı ebeveynlerin yaptığı pek çok yanlış var. Bunlardan bazıları şöyle sıralanıyor:

• Çocuklarını okula otobüs ya da servisle göndermek yerine, okulun kapısına kadar kendileri götürüyorlar.
• Ev işlerine çocukları ortak etmiyorlar. Çamaşır ve bulaşık yıkama, dağınıklığı toplama ya da yemek yapma gibi eylemlerin hepsini kendileri yapıyorlar.
• Çocukların ev ödevlerinin ya da dönem projelerinin en iyi şekilde olması için kimi zaman ebeveynler tamamını kendileri yapıyorlar.
• Çocuklara para değerini öğretmek, para biriktirerek bir şeylere sahip olmasını beklemek yerine, fiyatı ne olursa olsun her istediklerini satın alıyorlar.

 

19-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş