Arama sonuçları

Çocuklarınıza harçlık eğitimi verin

Çocuklarınıza harçlık eğitimi verin

Çocuklarınıza harçlık eğitimi verin. Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Kurucu Başkanı Özlem Denizmen, finansal okuryazarlığın çocuklukta başladığını belirtti. Denizmen, çocuklara aileleri tarafından küçükken harçlık eğitimi verilmesi gerektiğini vurguladı.

Denizmen, bu hafta kutlanan Küresel Para Haftası'na ilişkin  yaptığı değerlendirmede, finansal okuryazarlığın doğru bilgi ve beceriyle, uygun riskleri alarak parayı doğru yönetmek anlamına geldiğini söyledi.

ÇOCUKLARINIZA HARÇLIK EĞİTİMİ VERİN

FODER olarak Türkiye'de son 5 yıldır Küresel Para Haftası'nı kutladıklarını dile getiren Denizmen, bu yıl da haftanın kutlanmasına paranın kalbinin attığı Borsa İstanbul'daki gongtöreniyle başladıklarını aktardı. Denizmen, haftanın eş zamanlı olarak 130 ülkede kutlandığını belirterek, 50 ülkenin de haftaya Türkiye'deki gibi gong töreniyle başladığını bildirdi.

HARÇLIK EĞİTİMİ 7 YAŞINDA BAŞLAR

Denizmen, Küresel Para Haftası kapsamında düzenleyecekleri etkinliklerle, öncelikle gençleri parayla tanıştıracaklarını, para harcamaya ve tasarrufa yönelik farkındalık oluşturacaklarını söyledi. Finansal okuryazarlığın çocuklukta başladığına dikkati çeken Denizmen şöyle konuştu: 

"Yatırım ve tasarruf birer alışkanlık. Bu alışkanlıklar çocukken kazanılır. Çocuklara aileleri tarafından küçükken harçlık eğitimi verilmesi gerekiyor. Harçlık eğitimi 7 yaşında başlar. 13 yaşına kadar harçlık haftalık verilir. 13-18 yaşında ise aylık verilmesi gerekir. Harçlığın düzenli aralıklarla verilmesi uygun olur. Aile, çocuğa harçlığıyla ne alacağını da açıklamalı. Harçlığın ne kadar olması gerektiği ise çocuğun bulunduğu sosyo-ekonomik ortamla uyumlu olmalı." 

TÜKETİM ÇILGINLIĞI YAŞANIYOR

Denizmen, çocukların televizyon reklamlarında ve arkadaşlarında gördüklerinden çok etkilendiğini belirterek, çocuklar arasında da tüketim çılgınlığı olduğuna dikkati çekti.Ailelerin çocukların her istediğini almamaları gerektiğini tavsiye eden Denizmen şöyle dedi: "Her ailenin kendi özel finansal bütçesi var. Bunu çocuklarıyla paylaşabilirler. En önemli şey çocukları para konusunda endişelendirmemek. 'Paramız yok" dememek lazım. 'Planımızda yok" demek gerekir." 

 

15-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin