Arama sonuçları

Çocuklarınızın hayallerine destek verin

Çocuklarınızın hayallerine destek verin

Harriet Fulbright Institute'nün fen, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) eğitimininönemini vurgulamak ve özellikle de kız çocuklarının bu alanda eğitimine ilişkin toplumsal algıları olumlu yönde desteklemek, bu sayede hem çocuklar hem de ülkeler için olumlu değişimler sağlamak amacıyla hayata geçirdiği “Prof. Aziz Sancar Kız Çocukları için STEM Kampları Projesi” son buldu. 

Mart ayında başlayan ve Türkiye'de sırasıyla Zonguldak, Mersin, Şanlıurfa, Ardahan, Uşak,Ankara ve İstanbul'da gerçekleştirilen kamplara 6. sınıfta okuyan 800 kız çocuğu katıldı.Projenin son bulması nedeniyle Zorlu PSM'de yapılan törende konuşan Nobel Ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar şöyle dedi: 

KIZ ÇOCUKLARININ EĞİTİMİ: 8 kardeştik. Benimle 4 erkek kardeşim okudu. Kız kardeşlerimden 2'si eğitim alabildi. Çünkü o dönemlerde kız çocuklarımız en fazla ilkokul okurdu. Ben 3. sınıftayken 28 kişilik sınıfımızda yalnızca 1 kız öğrenci vardı. Böyle bir ortamda doğdum, büyüdüm. Kız çocuklarının eğitimi meselesini çok küçük yaşlarda gördüm.

BÜTÜN İNSANLARIN ZEKASI AŞAĞI YUKARI AYNIDIR: Bütün insanların zekası aşağı-yukarı aynıdır. Bilim yapmak bir genetik, zeka meselesi değil, gelenek meselesidir. O bakımdan bizim bunu bir gelenek haline getirmemiz lazım. Bunu çocuklarımıza erken yaşta aşılamamız lazım. Nobel'den sonra söyleşilerimde bunu vurguladım. Özellikle kız çocuklarımızın eğitimini vurguladım. Bu gerçekten çok önemli bir girişim ve inşallah memleketimize ve sevgili, tarihi, kültürel bağlarımız olan Suriyeli kardeşlerimize faydalı olmasını dilerim. 

DESTEK KENDİ HAYALLERİNİZE DEĞİL

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes ise kalkınmanın taşıyıcı gücü olarak eğitiminönemini vurgulayarak, "TÜSİAD son 3 yıldır STEM’e müthiş bir önem veriyor. Bu projede bizim çok içselleştirdiğimiz doğal bir ortaklık ortaya çıktı. Burada bulunan kız çocuklarımıza söylemek isterim ki, neye inanıyorsanız onun peşinden gitmekten hiçbir zaman çekinmeyin. Anne ve babalardan da şunu rica ediyorum. Kendi hayalleriniz yerine lütfen çocuklarınızın hayallerine destek verin çünkü başarı hayal edilen ve mutlaka yapmaktan zevk alınan bir hikayeyle beraber gelir" diye konuştu.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ise Türkiye'nin en önemli varlığının gençleri olduğunu belirterek, "Üniversite sınavlarında kız çocuklarımızın ne kadar başarılı olduğunu görüyor ya da duyuyorsunuzdur ama bugün hala üniversitelerde okuyan kız çocuklarımızın sayısı erkelerden az. Fakat umutsuzluğa gerek yok. Elimizde eğitim gibi muhteşem bir hazine var. fırsat ve imkan verildiğinde kız ya da erkek tüm çocuklarımız başarılı oluyor. İşte Aziz Sancar Hocamızın başarısı ortada” dedi. 

Bu blog AA abonesidir.

24-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş