Arama sonuçları

Çocuklarınızın yeni arkadaşlarını kontrol edin

Çocuklarınızın yeni arkadaşlarını kontrol edin

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, yeni okul, yeni çevre, yeni sınıf ve yeni arkadaşların, çocuğun yeni alışkanlıklar edinmesine kapı açtığını belirterek, anne-babalara, çocuklara bu dönemlerde olumlu alışkanlıklar kazandırmakta rehberlik etmelerini tavsiye etti. 

Öztürk, aileleri özellikle eğitimin başladığı, çocuklarının yeni arkadaşlıklar ve sosyal çevre edindiği günlerde dikkatli olmaları konusunda uyararak, anne babalara çocuklarını çok iyi gözlemlemelerini, onlarla iyi bir diyalog kurarak arkadaşlarını, gidip geldiği yerleri, sosyalleştiği kafeterya veya merkezleri takip etmelerini önerdi. 

MERAK, ÖZENTİ VE KENDİNİ İSPAT 

Arkadaşlar arasında merak, özenti ve kendini ispat etme davranışlarıyla bağımlılıklara yönelme olasılığının daha fazla ortaya çıktığına işaret eden Öztürk, "Ailelerin, bu konuda çocuklarına doğru bilgileri vermesi, aile içi iletişimin her zaman güçlü olması ve gençlere yaşam becerileri kazandırmaya özen göstermeleri çok önemli" dedi.

Öztürk, merak duygusunun çocukları ve gençleri madde bağımlılığına götüren en önemli nedenlerden biri olduğu vurgulayarak, şöyle konuştu: 

"Yeni okul, yeni çevre, yeni sınıf ve yeni arkadaşlar çocuğun yeni alışkanlıklar edinmesine de kapı açar. Anne-babalara, onlara bu dönemlerde olumlu alışkanlıklar kazandırmakta rehberlik etmelerini tavsiye ediyoruz. Yapılan araştırmalar maalesef riskleri bize açık bir şekilde gösteriyor. Ailelerin özellikle eğitimin başladığı, çocuklarının yeni arkadaşlıklar ve sosyal çevre edindiği şu günlerde daha dikkatli olmaları gerekiyor."

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı'nın (TBM) milyonlarca çocuğa ulaşmasından büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Öztürk, yaş gruplarına ve hedef kitleye özelleştirilmiş ve uzmanlar tarafından hazırlanmış içeriklerle sigara, alkol, uyuşturucu, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam hakkında bilgileri yine TBM eğitimleri verilen 28 bin rehber öğretmen vasıtasıyla yediden yetmişe herkese ulaştırdıklarını kaydetti.

TBM kapsamında 2015-2016 eğitim-öğretim yılında, rehberlik öğretmenleri tarafından yapılan eğitim faaliyetleri ile 10 milyon 756 bin öğrenci ve 2 milyona yakın veliye ulaşıldı.

Bu blog AA abonesidir

 

20-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin