Arama sonuçları

CodeMath ile AB’ye eğitim ihracatı

CodeMath ile AB’ye eğitim ihracatı

CodeMath ile AB'ye eğitim ihracatı. Doğa Koleji’nin geliştirdiği CodeMath, ilkokul öğrencilerine kodlama eğitimi ile oyunlaştırma metodunu kullanarak matematik öğretiyor. İşte Doğa Koleji’nin matematik ve kodlamayı buluşturarak, öğrencilere 21. yüzyıl becerilerini ve günlük hayatta kullanabilecekleri eleştirel ve yaratıcı zihinsel alışkanlıkları kazandırmak amacındaki bu model AB ülkelerine tanıtıldı

Doğa Koleji, Avrupa Birliği CARMA projesinde Türk öğretmenleri tarafından hazırlanan CodeMath’i, AB ülkelerinin eğitimdeki karar alıcılarına tanıttı.

CODEMATH İLE AB'YE EĞİTİM İHRACATI

Avrupa Birliği CARMA Projesi Brüksel Kraliyet Kütüphanesi’nde gerçekleşen final konferansında Doğa Koleji CodeMath’i tanıttı.

Üç yıldır süren ve Brüksel’de gerçekleşen final konferansında Doğa Koleji, Belçika Avusturya, İspanya, Fransa, Portekiz ve İtalya’dan katılan eğitim alanındaki karar alıcılar ile buluştu. Doğa Koleji Bilişim ve Eğitim Teknoloji Direktörü Hakan İnanır, sundukları Codemath projesinin büyük ilgi gördüğünü söyledi.

KODLAMA EĞİTİMİ İLE MATEMATİK OYUNLAŞTIRILIYOR

 

Kodlama eğitimi ile matematiği oyunlaştırarak CodeMath’i geliştirdiklerini belirten İnanır, şunları anlattı:

“Soyut kavramlardan oluşan matematiği, teknolojinin ABC’si olan kodlama adımlarıyla ve sevdirerek öğretiyoruz. Bu sayede Doğa Koleji olarak çocuklarımıza disiplinler arası etkileşim metodumuz sayesinde oyun oynarken hem matematik, hem de kodlama kazanımları ediniyorlar. Matematiği ve kodlamayı birer oyun haline getirip sevdirdik. AB’in eğitim alanındaki karar vericilerine CodeMath’i deneyimlettik. Büyük bir beğeniyle karşıladıkları oyunlarımızın örneklerini göndermemizi istediler. CodeMath ile Türkiye eğitimde yeni bir ihracat kapısı aralayabilir. Doğa Koleji’nin akademik birimi iki yıldan fazla bir zamandır bu proje üzerinde çalıştı. Yakaladığımız ilgi sayesinde ülkemiz için bir ilk sayılacak bu proje sayesinde eğitimde bir ihraç kalemi oluşturmayı başardık. Matematik branşı ile başladığımız yolculuğumuza diğer disiplinleri de ekleyerek devam edeceğiz.”

DİJİTAL DÜNYADA ÖĞRENME NASIL OLACAK?

Doğa Koleji AB Projeler Koordinatörü Zuhal Yılmaz Doğan ise, AB ülkelerinin eğitim alanındaki karar alıcılarının davet edildiği CARMA Projesi Final Konferansı’na Türkiye’den katılan tek özel okulun Doğa Koleji olduğunu söyledi.

“Dijital dünyada işbirlikli öğrenme” başlıklı sunumlarında Doğan, Türkiye’de ve Doğa Koleji’inde bilişim teknolojileri, bilgisayarlı ve bilgisayarsız kodlama alanında yapılan iyi uygulamaları, öğrenciler üzerindeki katkıları ve kazanımlarını paylaştıklarını ifade etti.

OKUL TERKLERİNİ ÖNLEME TARTIŞILDI

6 farklı ülkedeki öğrenmede başarı ve motivasyonu artırarak, erken okul terkini önlemede ele alınması gereken önceliklerin tartışıldığını dile getiren Doğan, şöyle dedi:

“Carma projesinde, işbirlikli öğrenme stratejileri ve politikaları, non formal öğrenme tekniklerine dair iyi uygulamalar ve sonuçları ve bu tekniklerin okul müfredatına nasıl dahil edilebileceği konularını paylaştık.”

CARMA PROJESİ NEDİR?

CARMA Ocak 2016’da başlayan ERASMUS+ Programı kapsamında Ana Eylem 3 (KA3) İleriye Yönelik İşbirliği Projeleri’nden ve CESIE (İtalya) tarafından koordine edilen 3 yıllık bir projedir. Proje öğrenciler ve öğretmenler arasında interaktif, karşılıklı etkileşimsel öğrenmeyi teşvik eden motivasyonu arttıran kapsayıcı yaklaşım ile non-formal öğrenme uygulamalarının ve işbirlikli yöntemlerin okullarda tanıtılmasını, test edilmesini amaçlanıyor.

 

CodeMath modelinde, okullarda okutulan ünite ve derslerin (Kodlama ve Robotik, Matematik) birlikte düşünülerek düzenlenmesi konunun öğrenci tarafından kavranmasını kolaylaştırmaktadır.

 

 

10-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş