Arama sonuçları

Cumhurbaşkanı Erdoğan istedi, 'açıköğretim psikoloji' YKS tercih kılavuzundan çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan istedi, 'açıköğretim psikoloji' YKS tercih kılavuzundan çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan istedi, 'açıköğretim psikoloji' YKS tercih kılavuzundan çıktı. Açıköğretim psikoloji lisans programları, YKS tercih kılavuzundan çıkarıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulunun ilgili raporuna binaen "Açıköğretim psikoloji lisans programlarının kapatılmasının daha yararlı olacağı" yönündeki görüşünü Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığına bildirmesinin ardından ilgili programlar Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih kılavuzundan çıkarıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İSTEDİ, 'AÇIKÖĞRETİM PSİKOLOJİ' TERCİH KILAVUZUNDAR ÇIKTI

 

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, dünkü açıklamasında, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulunun "Psikoloji lisans eğitiminin büyük oranda uygulama gerektiren mahiyeti ve yükseköğretimde kalitenin korunması amacıyla örgün olarak yapılmasının daha uygun olacağı yönünde" bir rapor hazırladığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğunu bildirmişti.

Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulunun ilgili raporuna binaen "Açıköğretim psikoloji lisans programlarının kapatılmasının daha yararlı olacağı" yönündeki görüşünü, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığına bildirdiğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuya ilişkin görüşünü YÖK'e bildirmesinin ardından bugün başlayan tercih süreci öncesi açıköğretim psikoloji lisans programları, YKS tercih kılavuzundan çıkarıldı.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nde (İÜ AUZEF) önümüzdeki akademik yılda psikoloji bölümünün de yer aldığı öğrenilmişti. Halihazırda okutulan çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler gibi bölümlere yönelik tepkiler sürerken psikolojinin de bu kapsama alınması psikologlar ve öğrenciler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.Tepkiler sosyal medyaya da taşınmış, artan eleştiriler üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuyla ilgili çalışma yapılmasını istemişti.

06-08-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş