Arama sonuçları

Cumhurbaşkanlığı: ‘Beyin göçü’ verileri gerçek değil

 Cumhurbaşkanlığı: ‘Beyin göçü’ verileri gerçek değil

Cumhurbaşkanlığı: ‘Beyin göçü’ verileri gerçek değil. Cumhurbaşkanlığı, Amerikan New York Times gazetesinin Türkiye’den yurt dışına başlayan göçe ilişkin yayınladığı haberde yer alan verilerin gerçek dışı olduğunu savundu.

"Türkiye'den yurtdışına göç" konusu ile ilgili New York Times haberinde, göçün başlıca nedenleri "kayırmacılık ve artan otoriterleşme" olarak gösterilmişti. Haberde TÜİK verilerine de yer verilerek, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 42 oranında artışla, 253 bin 640 kişinin Türkiye'den göç ettiği vurgulanmıştı.

Erdoğan'ın vizyonuna hararetle karşı çıkan Türkler, yeteneklerini ve varlıklarını da alarak, sürüler halinde ülkeyi terk ediyor" başlığı ile yayımlanan haberde, ülkeden ayrılanların profillerine dikkat çekilmişti. Haberde, "Ülkenin kuruluşundan bu yana ilk kez, kültür ve iş hayatına yön veren üst sınıf ailelerin Türkiye'yi terk ettiği" de belirtilmişti. Haberde çok sayıda kişinin de Yunanistan, Portekiz ve İspanya'dan mülk alma yoluyla göç yolunu kullandığı da kaydedilmişti.

CUMHURBAŞKANLIĞI: ‘BEYİN GÖÇÜ’ VERİLERİ GERÇEK DEĞİL

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nden yapılan açıklamada ise kullanılan verilerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

“TÜİK verilerine bakıldığında 2017 yılında Türkiye’den göç eden vatandaşlarımızın sayısında yazıda iddia edildiği üzere çeyrek milyonun üzerinde değil, aksine 113 bin 326 kişi olduğu görülmektedir. Bu sayı iddia edilenlerin yarısından daha azdır.

GÖÇ EDEN SAYISI KAÇ OLDU?

Bununla birlikte Türkiye’ye yurtdışından göç eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısı 101 bin 772 kişidir. Yurtdışına verilen net göç sayısı 11 bin 554 kişidir. Gazetenin sunduğu rakamlar yurtdışına göç eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısını değil, yurtdışına göç eden vatandaşlar ve yabancı uyrukluların toplamını ifade ediyor. The New York Times’ın bu maddi hatalı ivedilikle düzelteceğinden ve benzeri yayımlar yapan kuruluşların, doğru veriler üzerinden objektif ve daha özenli habercilik yapacağını ümit ediyoruz.

 

07-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş