Arama sonuçları

ÇYDD’ye bağış için Manş Denizi’ni yüzerek geçecekler

ÇYDD’ye bağış için Manş Denizi’ni yüzerek geçecekler

ÇYDD’ye bağış için Manş Denizi’ni yüzerek geçecekler. Türk, İskoç ve İranlı gençler Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) bağış için Manş’ı yüzerek geçecekler. İngiltere ile Fransa arasında bulunan Manş Denizi yüzerek geçenlerin sayısı, araştırmalara göre, dünyanın zirvesi olarak nitelendirilen Everest Dağı’na çıkan dağcı sayısından daha az. 16 saat aralıksız soğuk ve akıntılı bir parkurda yapılan yüzme için iyi antrenmanlı ve dayanıklı olmak gerekiyor. Yüzücüler Emre Deliveli, Deniz Kayadelen, Raha Akhavan ve Darren Watson’dan oluşan ‘Out of our Confortzone’ (Konfor Alanının Dışında) grubu da adını Manş Denizi’ni geçenler arasında yazdırmak için hazırlanıyor. Emre Deliveli ve Deniz Kayadelen’nin Türk, Raha Akhavan’ın İran, Darren Watson’ın ise İskoç kökenli olduğu grup, bu yüzme denemesi için Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) adına bağış toplamayı hedefliyor.

ÇYDD’YE BAĞIŞ İÇİN MANŞ DENİZİ’Nİ YÜZEREK GEÇECEKLER

Hürriyet’ten Ece Çelik’in haberine göre Emre Deliveli ile Raha Akhavan bu kararı nasıl aldıklarını anlattı. Deliveli, profesyonel anlamda yüzmeye iki yıl önce başlamış. Frankfurt’ta yaşayan Kayadelen ise onlarca madalyaya sahip profesyonel bir yüzücü. Kayadelen ve Deliveli 2018 yılında Yunanistan’ın Simi Adası’ndan Datça’ya yüzerek açık su yüzüşlerine başlamışlar. Daha sonra yolları Sabancı Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan İranlı Raha Akhavan ve İskoçya’da yaşayan Darren Watson’la kesişmiş. Dörtlü bir yüzme grubu kurmuş.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile bir araya gelen grup bu parkur için bir bağış kampanyası başlatmaya karar veriyor. Grup, 22-28 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirmeyi planladıkları yüzüş öncesinde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağış yapılması çağrısında bulunuyor.

500 ÖĞRENCİYE BURS OLACAK

Konu hakkında bilgi veren ÇYDD Spor Koordinatörü Serpil Çakmak Karan, şöyle diyor: “Bu yıl 30. yılını kutlayan ÇYDD olarak son dönemlerde spor alanında daha çok çalışma yapmaya başladık. Bir spor birimi kurduk. Bu bağış kampanyası ÇYDD için de bir ilk olacak. Amacımız 500 öğrenciye burs sağlayabilmek. Bu tür etkinliklerimizin bir diğer amacı ise bursiyerlerimize spor bilincini aşılamak. Bu noktada da ‘Out of our Confortzone’ grubumuz öğrencilere rol model olacak” ifadelerini kullanıyor. Karan, topladıkları bursları ‘Bir Işık da Siz Yakın’ projesinde kullanmayı planladıklarını aktarıyor.

16 SAAT ARALIKSIZ KULAÇ

Deliveli parkuru şöyle anlatıyor: “Manş’ın en kısa noktası 34 kilometre. Su çok soğuk, 16 derece. Ölümcül olmasa da insanın cildini kızartan, yüzücüleri zorlayan denizanaları var. Parkurun en büyük handikaplarından biri medcezir olması. Su sürekli yüzücüyü zorluyor. İngiltere’den girişte ve Fransa’dan finale ulaşırken akıntı sizin ilerlemenize izin vermiyor. Bu noktada çok güçlü olmanız lazım. Gece ve gündüzü görüyorsunuz. 16 saat boyunca denizde sıvı olarak besleniyorsunuz. Tekneye dokunmak yasak, dokunursak diskalifiye oluruz.”

Fotoğraf: Hürriyet

10-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş