Arama sonuçları

Dağ köyündeki okulu eğitim yuvasına dönüştürdü

Dağ köyündeki okulu eğitim yuvasına dönüştürdü

Erzurum'un Karayazı İlçesi'ndeki Aydınsu köyünde görev yapan öğretmen Nilüfer Bektaş Kara, tüm zorluklara rağmen güzelleştirdiği okulu, öğrencilerin ayrılmak istemediği eğitim yuvasına dönüştürdü.

Yaklaşık dört yıldır Türkiye'nin en yüksek ikinci rakımlı ilçesinin kırsal mahallesinde görev yapan Kara, büyük eksikleri bulunan Aydınsu Köyü İlköğretim Okulu’nun ihtiyaçlarını karşılamak için kolları sıvadı.

EĞİTİM YUVASI YAPTI

Vatandaşların desteğiyle eline fırça alıp okulu boyadıktan sonra çocukların çok sevdiği çizgi film karakterlerini çizen Kara, sınıfları da çeşitli eğitici görsellerle süsledi.

Kış mevsiminin çetin geçtiği ve metrelerce yükseklikte karın yağdığı dağ köyünde, zor şartlarda görev yapan Kara, tüm sıkıntılara göğüs gererek İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de desteğiyle okulu öğrenciler için özel kıldı.

Aynı zamanda öğrencilerine hayvan sevgisini aşılamayı da ihmal etmeyen Kara, "Mırnav" ismini verdiği kediyle sınıfta öğrencilerine ders işliyor.

OKUL GÜZELLEŞİNCE ÖĞRENCİ SAYISI ARTTI

Nilüfer Bektaş Kara, AA muhabirine, Trabzonlu olduğunu ve üniversite eğitimini Atatürk Üniversitesi’nde tamamladığını söyledi.

Çetin kış şartlarına yabancı olmadığını ve atandığı okulu güzelleştirme çabası gösterdiğini ifade eden Kara, şöyle konuştu:

"Sınıf ortamını, duvarlardaki boyalara varıncaya kadar hepsi el emeği. Buradaki her şey ellerimizden geçti.  Tahtamızı yeniledik ve çocukların eğitime daha çok adapte olabilmeleri için çeşitli uygulamalar yaptık. Çocukların ilk başta okula gelişi çok düşüktü. Köyün şartlarından dolayı mart aylarında 22 olan öğrenci sayısı 10'a kadar düşüyordu. Biz bunun üzerine okulu güzelleştirerek bu sayıyı tam kapasiteye çıkarmayı başardık."

Kara, velilerle görüşerek eğitimin önemini anlattığını belirterek, böylece çocukların okula dönüşlerini sağladığını dile getirdi.

“AĞLAYAN ÖĞRENCİLER ŞİMDİ KOŞARAK OKULA GELİYOR”

Öğrencilerle okulda eğlenceli zaman geçirdiklerinden bahseden Kara, "Ben okula geldiğim zaman birkaç öğrencim okula ağlayarak geliyordu. Onları okula koşarak getirmek benim için hayatta yapabileceğim en büyük başarıdır" diye konuştu.

Öğrencilerden Derya Demir ise öğretmenini çok sevdiğini belirterek, "Onlar olmasaydı biz burada hiçbir şey öğrenemezdik" dedi.

İlk başlarda okula gelmek istemediğini anlatan Evin Ayaz da, "Öğretmenimiz sayesinde okula başladım. Öğretmenimiz okulu süsledi ve boyadı. Bize hediyeler alıyorlar. Biz de öğretmenimizi çok seviyoruz" ifadesini kullandı.

17-03-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş