Arama sonuçları

Danıştay, Eğitim-İş’in ek dersle ilgili gerekçelerini haklı buldu

Danıştay, Eğitim-İş’in ek dersle ilgili gerekçelerini haklı buldu

Danıştay, Eğitim-İş’in ek dersle ilgili gerekçelerini haklı buldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, öğretmenlerin okul dışındaki görevlerini ek ders kapsamı dışına çıkartarak angarya görevine dönüştüren uygulamasına Danıştay ‘‘dur’’ dedi. Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre Danıştay, stajdaki öğrencileri işyerlerinde takip etmek için okul dışında yapılan görevleri Bakanlar Kurulu kararı ile ek ders kapsamı dışına çıkarılmasını hukuka aykırı bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Bakanlar Kurulu kararı ile temmuz ayında yürürlüğe konulan “Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar” yargı denetimine takıldı. Öğretmenlerin haklarını gasp ettiği gerekçesiyle karara ilişkin yargı sürecini başlatan Eğitimİş, Danıştay başvurusunda konuya ilişkin ilk olumlu sonucu aldı. Danıştay 11. Dairesi, okul dışında da göreve gönderilen öğretmenlerin ek ders ücretlerinin kaldırılmasının adaletsizlik yaratacağını belirterek Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulmasına hükmetti.

EK DERSLER ÖDENMELİ 

Eğitim-İş’ten yapılan açıklamada, “Bu karar gereği işletmelerde yapılan görevler aylık karşılığında değerlendirilmeyecek, daha önce olduğu gibi maaş karşılığını doldurmuş olup olmadığına bakılmaksızın ek ders karşılığı sayılacaktır.
Bugüne kadar alınmayan ücretlerle ilgili de Eğitim İş Hukuk Bürosu çalışma yaparak öğretmenleri bilgilendirmeye devam edecektir” denildi.

29-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş