Arama sonuçları

Danıştay sözleşmeli öğretmenlerle ilgili ne karar verdi?

Danıştay sözleşmeli öğretmenlerle ilgili ne karar verdi?

Danıştay sözleşmeli öğretmenlerle ilgili ne karar verdi? Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, sözleşmeli öğretmen istihdamına ilişkin yönetmeliğin "sözlü sınav konuları ve ağırlıkları" başlıklı 11. maddesine yürütmeyi durdurma kararı verdiğini bildirdi. 

DANIŞTAY SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERLE İLGİLİ NE KARAR VERDİ?
 

Geylan yaptığı yazılı açıklamada Türk Eğitim-Sen olarak, sözleşmeli öğretmen istihdamına ilişkin yönetmeliğin bazı maddelerinin iptali için dava açtıklarını ifade etti. 

Geylan, davada yürütmeyi durdurma taleplerinin reddedilmesi üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun sendikanın itirazını görüştüğünü aktardı. Geylan,  Kurulun, yönetmeliğin "sözlü sınav konuları ve ağırlıkları" başlıklı 11. maddesinin yürütmesinin durdurulması kararı verdiğini belirtti. 

HUKUKA UYARLILIK BULUNMADI

Geylan, karara ilişkin şöyle dedi: "Buna gerekçe olarak da 'sözlü sınav' ibaresine yer verildiği halde, madde içeriğinde sadece mülakata yönelik değerlendirmelere yer verildiği, sözlü sınavın amacı olan bilgi ölçmeye yönelik hususlara yer verilmediği bu nedenle hukuka uyarlılık bulunmadığı belirtildi."

'ÖĞRETMENLERİMİZİ İLGİLENDİREN OLUMLU BİR KARAR'

Geylan, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun ayrıca, yönetmeliğin 18. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan, "Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri, görev yaptıkları il içinde alanında ihtiyaç olmaması…." ibaresine de yürütmeyi durdurma kararı verdiğini kaydederek şu bilgileri paylaştı:

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

"Kararda, sözleşmeli öğretmen olarak atanabilmek için, KPSS için belirlenen taban puan veya daha yüksek puan almak, sözlüde başarılı sayılmak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesinde belirtilen genel şartları taşımanın yanında bazı özel şartları haiz olmak gibi birtakım koşulların sağlanmasının gerekli olması göz önüne alındığında, sözleşmeli öğretmenlerin görev yaptığı il içinde alanında ihtiyaç bulunmaması durumunda, ihtiyaç olan ve sözleşmeli öğretmen istihdam edilebilecek illerde istihdam edilmesi hakkaniyet gereği olup, görev yaptıkları il içinde alanında ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle sözleşmesinin feshedilebileceğine ilişkin düzenlemede hukuka uyarlık görülmediği ifade edildi."

Geylan, yönetmelikle ilgili dava süreci devam ederken, konunun takipçisi olduklarını belirterek, "Bu karar, öğretmenlerimizi ilgilendiren olumlu bir karar olup, idareyi bağlayıcı niteliktedir. Tüm öğretmenlerin sadece kadrolu ve KPSS puan üstünlüğüne göre atanmasını talep eden sendikamızın hukuki ve demokratik mücadelesi devam edecektir" ifadesini kullandı.

19-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin