Arama sonuçları

Debrecen Türk öğrenci istiyor

Debrecen Türk öğrenci istiyor

İngilizce eğitim programlarıyla üniversite eğitiminde son yıllarda tercih edilen ülkelerden biri de Macaristan oldu. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne giren ülkede yaşamın ucuz olması ve diplomasının Avrupa ülkelerinde de tanınması tercih nedenleri arasında yer alıyor. 

Ülkenin en eski yükseköğretim kurumlarından biri de devlet üniversitesi olan Debrecen Üniversitesi. Macaristan'ın ikinci büyük kenti Debrecen'de kurulan üniversitenin tarihi 1538 yılına dek uzanıyor. Macaristan Hükümeti'nin ülkede 3 yüksek eğitim kurumuna verdiği "Ulusal Mükemmeliyet" nişanına sahip üniversitede 30 binden fazla öğrenci öğrenim görüyor. Yaklaşık 4 bin yabancı öğrencinin 130'unu da Türk öğrenciler oluşturuyor. Bu öğrencilerin 34'ü tıp, 10'u eczacılık, 12'si halk sağlığı, 2'si diş hekimliği olmak üzere özellikle sağlık ve mühendislik alanlarında okuyor.  

10 MAYIS’TA TÜRKİYE’DE SINAV YAPACAK 
Üniversitenin 14 fakültesinde bin 194 profesör olmak üzere 1227 akademik personel ve 5 bin personel görev yapıyor. Akademik personelin yarısından fazlasının eğitimi doktora seviyesinde. 194 profesörden 23'ü Macaristan Bilim Akademisi üyesi. Üniversite Macaristan'da yapılan araştırmaların yaklaşık yüzde 15'ini gerçekleştiriyor ve araştırmaya en fazla kaynak ayıran yükseköğretim kurumlarından biri. Üniversitenin kentte 3 kampusu bulunuyor.

Üniversitede hem devlet hem de özel öğrenci yurtları bulunuyor. 24 saat güvenliğin bulunduğu özel yurtların ücretleri aylık 320 ile 480 Euro arasında. Devlet yurtlarında bu ücret 100-200 Euro. Ev kiraları ise 200-400 Euro.

Üniversite öğrencilerini seçmek için 10 Mayıs’ta İstanbul’da kendi sınavını yapacak. Sınav üniversitenin Türkiye temsilcisi Meda Eğitim tarafından gerçekleştirilecek ancak üniversiteden akademisyenler gözetmenlik yapacak.

YGS VE LYS SONUCUNA BAKMIYOR
Debrecen Üniversitesi'nin daveti üzerine gittiğimiz kurumda Uluslararası Eğitim Koordinasyon Merkezi Başkanı Dr. Attila Jenei eğitim sistemini, nasıl öğrenci aldıklarını anlattı:

SINAVLARI KENDİMİZ YAPIYORUZ: Öğrencilerimizi kendimiz seçerek alıyoruz. Tıp, dişçilik, eczacılık ve diğer tüm alanlarda üniversitemizde okumak isteyenler İngilizce olarak yazılı ve sözlü sınavlara girmek zorunda. Bu sınavlar Türkiye ofisimizde, üniversitemizin akademisyenleri tarafından yapılmakta. Sınav neticeleri aynı gün içinde resmi belge ile öğrencilere bildiriliyor.

YGS-LYS ÖNEMLİ DEĞİL: Biz kendi yazılı ve sözlü sınavımızı yaparak öğrencilerimizi seçtiğimiz için Türkiye'deki üniversite sınavlarının sonuçları bizim için önemli değil.

TIPTA İNGİLİZCE HAZIRLIK YOK: Tıp, dişçilik alanlarında öğrencilerin İngilizce bilmeleri şart olarak aranıyor. Zaten dil okulu da değiliz, bu yüzden özellikle bu programlarda dil hazırlık okulu açmak istemiyoruz. İngilizceleri yeterli olup akademik bilgilerinde eksiklik tespit edilen tıp ve dişçilik öğrenci adayları akademik tıp hazırlığı okuyabilir.

BAŞARI SIRASI TEPKİSİ: Türkiye'de başarı sırası kriteri getirilmesini anlamadık. Çünkü bizim mezun ettiğimiz doktorlar Macaristan başta olmak üzere tüm Avrupa'da çalışıyor. İngiltere'de doktorluk yapma hakkına sahip mezunumuzun neden Türkiye'de doktorluk yapamayacağını anlamadık. Bizler zaten kendi sınavlarımızla öğrenci alıyoruz. İyi olmayan bir öğrenciyi almak bizim de hedefimiz değil.

SAĞLIK PROGRAMLARI TERCİH EDİLİYOR: Türk öğrenciler tıp başta olmak üzere sağlık programlarını tercih ediyorlar. Ancak en büyük sıkıntı bu alanlarda okumak isteyen gençlerin dil bilmemeleri.

AKADEMİK BAŞARI BURS GETİRİYOR: Öğrencilere girişte burs vermiyoruz. Ancak öğrenci ikinci sömestrden sonra 100 üzerinden 80 not ortalaması tutturursa yüzde 20 burs alıyor. 

MACARİSTAN'DA DOKTORLUK YAPABİLİYOR: Tıp dahil olmak üzere mezunların Macaristan'da çalışma hakları var. Tıp mezunumuz Macaristan'da ve Avrupa ülkelerinde doktorluk yapabiliyor. Ayrı bir sınava girmesine gerek yok. Ayrıca 30'un üzerinde de mühendislik programı var.

HAFTADA 24 SAAT ÇALIŞMA HAKKI VAR: Yabancı öğrencilerin haftada 24 saat çalışma hakları bulunuyor.

29 ÜLKEDE ERASMUS: Öğrenciler değişim programlarına katılabiliyor. 29 ülkede 250 üniversite ile anlaşmamız var, bunların 35'i de Türk üniversitesi. 44 ülkede 615 partner kurum ile de 874 ikili anlaşmamız bulunuyor.

NEDEN MACARİSTAN OLMALI? Ülkenin eğitim seviyesi yüksek, hayat çok pahalı değil, yükseköğretimde kaliteli bir eğitim var. Avrupa ülkelerinde geçerli bir diploma var.

TÜRK ÖĞRENCİ SAYISI ARTSIN: Üniversitede Türk öğrenci sayısının artmasını istiyoruz. Macaristan Hükümeti'nin yabancı öğrencilere verdiği burslar var. Ancak Türk öğrenciler bu bursları kullanamıyor, boş kalıyor. Bu burslar lisans, master ve doktora bursları. Öğrenciler bu burslara başvurabilir. Ancak İngilizce yeterlilik istendiği için başarılı olamıyorlar. Türk öğrencilerin en büyük sorunları doktora dahil olmak üzere İngilizce bilmemeleri.

YÖK DENKLİĞİMİZ VAR: Üniversitemizin YÖK denkliği bulunuyor. Diplomamız sadece Avrupa'da değil, Türkiye'de de tanınıyor. 

ÖĞRENİM ÜCRETLERİ NEDİR?
Debrecen Üniversitesi'nde bazı programların öğrenim ücretleri şöyle:
Tıp fakültesi: 16 bin 900 dolar.
Diş hekimliği: 16 bin Euro
Ezcacılık: 8 bin Euro
Mühendislikler: 5 bin 500 Euro

Bu yazı Habertürk gazetesinde Pervin Kaplan imzası ile yayımlanmıştır.

21-03-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş