Arama sonuçları

Değerler eğitimini kimler verecek?

Değerler eğitimini kimler verecek?

Eğitim İş Bursa Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı  ve Nur Cemaati’ne yakın Hizmet Vakfı arasında imzalanan protokolle okullarda “Değerler Eğitimi” verecek kişileri araştırdı. Cumhuriyet’te yer alan habere göre araştırmada kişilerin arasında küçük kız çocuklarına örtünmesi çağrısı yapan, medrese eğitimine özenen, karma eğitim karşıtı, Atatürk’e düşmanlık yapanlar da bulunuyor.

Eğitim-İş Bursa Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Nur Cemaati’ne yakın Hizmet Vakfı arasında imzalanan protokolün gereği okullarda “Değerler Eğitimi” verilmesi için görevlendirilen kişileri araştırdı. Bu kişilerin sosyal medya hesaplarında laiklik ve karma eğitim karşıtı, kız çocuklarının küçük yaşlarda örtünmesi çağrısı yapan, kadın ve erkeğin tokalaşmasına karşı çıkan, medrese eğitimini öven paylaşımlar dikkat çekti.

Bu görevlilerin hepsinin aynı tarikatın üyesi olduklarını söyleyen Rona, ‘‘Bu tarikatın fikirlerini ve anlayışını yaymayı görev edinmişlerdir. Bu kişiler iktidar partisinin açık destekçisidir. Aralarında kız çocuklarının küçük yaşlarda örtünmesi çağrısı yapan, medrese eğitimine özenen, karma eğitim karşıtı ve laik eğitime düşman çok sayıda kişi vardır. Görevli listesinde tarihi gerçekleri çarpıtan, harf devrimine karşı olan, Atatürk’e düşmanlık eden kişiler vardır’’ diye konuştu.

‘ALİ KURAN OKU’

Araştırmaya göre, okullarda uzman öğretici olarak görevlendirilen M.S., Said-i Nursi ve Risale-i Nur’dan paylaşımlar ve küçük yaşta kız çocuklarının başları örtülü olarak Kuran okuduğu bir fotoğrafı paylaştı. L.S., AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine ve referandumda ‘evet’ çağrısı yapan paylaşımlar yaptı. İ.A. ise, “Ali Kuran oku. Top attığın yeter Ali aslına dön” yazılı bir paylaşım yaptı.

18-12-2017


Etiketler

MEB

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş