Arama sonuçları

Ders kitapları uzaktan eğitim için yetersiz

Ders kitapları uzaktan eğitim için yetersiz

Ders kitapları uzaktan eğitim için yetersiz. CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, uzaktan eğitimde ders kitaplarının yetersiz olduğunu söyledi. Karabıyık, "Talim Terbiye Kurulu yeniden yapılandırılmalı ve tüm ders kitapları uzmanlardan oluşan komisyonlar tarafından incelenerek, nitelikli içeriklerle hazırlanmalı" dedi.

DERS KİTAPLARI UZAKTAN EĞİTİM İÇİN YETERSİZ

Karabıyık, açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) öğrencilere ücretsiz kitap verdiğini, ancak eğitimcilerin, içerik olarak yetersiz olan bu kitaplara ek olarak nitelikli kaynak kitaplara ihtiyaç duyduğunu savundu.

Karabıyık, özellikle uzaktan öğretim sürecinde kitapların yetersizliği ve sınav odaklı eğitim politikaları nedeniyle öğretmen ve öğrencilerin yardımcı kitap kullanmak zorunda kaldığını belirtti. Karabıyık, Talim Terbiye Kurulu'nun yapısının değiştirilmesinin MEB kitaplarının niteliğini yok ettiğini belirterek, "2006 yılında Talim Terbiye Kurulu'ndan istifa eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu kurulun neden önemli olduğunu bilmelidir" dedi.

E-İÇERİK HAZIRLAMA YETKİSİ KİMDE?

Karabıyık, e-içerik hazırlanması ve kontrol edilmesi yetkisinin 2018'de yayımlanan yönerge ile Talim ve Terbiye Kurulundan alınarak Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'ne verildiğine dikkat çekti. Karabıyık, bu nedenle EBA'da yayınlanan içeriklerin hiçbirinin denetiminin Talim ve Terbiye Kurulu tarafından yapılamadığına işaret etti.

Çocukların nitelikli ve eşit eğitim imkanına erişimi için gereken tedbirlerin alınması gerektiğini vurgulayan Karabıyık, şöyle dedi:

"Talim Terbiye Kurulu yeniden yapılandırılmalı ve tüm ders kitapları uzmanlardan oluşan komisyonlar tarafından incelenerek, nitelikli içeriklerle hazırlanmalıdır."

15-10-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş